Manşet - YanSağlık

Ankara Tabip Odası: Hastalar acil servislerde bekletiliyor

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada “Hastalar acil servislerde bekletiliyor” denildi.

Ankara Tabip Odası (ATO), artan vaka sayıları sonrası hastanelerdeki duruma ve yoğun bakımlara ilişkin açıklama yaptı. Hastaların acil servislerde beklediği belirtilen açıklamada, “Sağlık Bakanı inkar etse de kendisine bağlı üst yetkili bunun aksini söylüyor” ifadeleri kullanıldı.

Ankara Tabip Odası’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Ankara’da kamu sağlık kuruluşlarının yoğun bakımları alarm veriyor. Ankara’da yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar acil servislerde günlerce bekletiliyor ya da yataklı tedavi kurumlarındaki servislerde takip edilmek durumunda bırakılıyor. Sağlık Bakanı inkar etse de kendisine bağlı üst yetkili bunun aksini söylüyor.

Üst düzey bakanlık bürokratın özel sağlık kuruluşlarından yoğun bakım yatağı talebi karşısındaki acizliğini gösteren ifadeler: ‘Şu an itibari ile kriz koordinasyon merkezinde 30 Covid yoğun bakım hastası, 15 Covid dışı yoğun bakım hastası beklemektedir. Sizden ricam, bugün hızlıca aksiyon alarak bu hastalarımıza yer bulup yerleştirmenizdir. Lütfen yoğun bakımlarınızı gözden geçirerek kriz koordinasyon merkezimizle iletişime geçip alabileceğiniz hastaları alınız. Sağlık hakkı anayasal bir haktır. Her yurttaş eşit ve ücretsiz sağlık hakkına erişmelidir. Topluma karşı sorumluluğunuzu yerine getirin. Özel sağlık kuruluşlarını derhal kamulaştırın, şayet bunu yapamıyorsanız derhal gereğini yapın.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir