GündemManşet - YanPolitika

Gazeteci Saygı Öztürk: İmamoğlu dosyası henüz kapanmadı

Türbeden ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle hakkın ‘inceleme’ başlatılan İmamoğlu için İçişleri Bakanlığı ‘soruşturma’ izni vermediğini açıklamıştı. Gazeteci Saygı Öztürk ise dosyanın henüz kapanmadığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında türbede elini arkadan bağlaması ve Diyarbakır’da HDP’li eski iki belediye başkanıyla bir araya gelmesi üzerine suç duyurusunda bulunulmuştu.

Konuyu tekrar gündeme getiren Sözcü Yazarı Saygı Öztürk, “İçişleri Bakanı, kanunda suç sayılmayan bu suçlamalar için soruşturma izni vermedi. Ama, dosya da henüz kapanmadı” dedi.

“Bakan’ın ne yapacağı belli olmaz”

“Devlet Memurları ve Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanunun 9. Maddesi’ne göre, soruşturma izni verilmemesine ilişkin karara karşı Cumhuriyet Başsavcılığı veya şikayetçinin, kararın kendilerine tebliğinden itibaren 10 gün içinde Danıştay 1’inci Daire’ye itiraz hakları var” diyen Öztürk, şunları kaydetti:

“İtiraz doğrudan Danıştay’a yapılabileceği gibi İçişleri Bakanlığı yolu ile de Danıştay’a yapılabilir. Şu aşamada Başsavcılık ve şikâyet eden ile İçişleri Bakanlığı’ndan başka durumdan kimsenin bilgisi olamaz. Çünkü Bakan’ın ne yapacağı belli olmaz.”

Soylu, ‘bence suç’ demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söz konusu olaylara ilişkin yaptığı değerlendirmede İmamoğlu’nun yaptıkları için ‘Bence suç’ demiş ve Soylu’nun sözlerine İmamoğlu sert tepki göstermişti.

https://yaziyor.org/2021/05/10/7047/
https://yaziyor.org/2021/05/07/imamoglunu-cimere-sikayet-ettigini-iddia-eden-ufuk-akcekaya-hakkinda-yuzlerce-dolandiricilik-dosyasi-iddiasi/
https://yaziyor.org/2021/05/06/suleyman-soyludan-imamoglunun-turbe-ziyareti-yorumu-bir-vatandasimiz-saygisizlik-olarak-goruyor-bence-de-oyle/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir