EkonomiEmekGündemManşet - YanSağlık

Erdoğan, işçi ve esnaflardan helallik istedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Edoğan partililerle bayramlaştı, “Haziran ayında tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz” dedikten sonra pandemi döneminde mağdur olan işçi ve esnaflarda helallik istedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin teşkilatları ile gerçekleştirdiği bayramlaşmanın ardından açıklamalarda bulundu. “Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesinden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz” diyen Erdoğan, “Bu konudaki detayları Kabine toplantımızın ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayının sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir” ifadelerini kullandı.

“Haziran ayında tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz”

“Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz” diyen Erdoğan, “Milletimin şundan emin olmasını istiyorum; salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri aldığımız tedbirlerin özellikle de kısıtlamaların tek amacı 84 milyon vatandaşımızın sağlığını geleceğini kurmaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor aldığımız tedbirleri vatandaşlarımızın işine, aşına zarar vermeyecek esneklikte uygulamaya özen gösteriyoruz. Üretim tarafında bunu başardığımızı memnuniyetle görüyoruz. Sanayi üretimi ve ihracat rakamları er ay yeni rekorlar kırarak olumlu yönde ilerliyor” şeklinde konuştu.

İşçi ve esnaflardan helallik istedi

Erdoğan sözlerinin devamında “Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” dedi.

“Sosyal destekleri ciddi oranda artırdık”

“Hiçbir vatandaşımızın kendini sahipsiz hissetmemesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sosyal destekleri ciddi oranda artırdık. Uluslararası değerlendirmelerde, salgın döneminde vatandaşlarına en yaygın ve etkin sosyal destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyoruz” diyen Erdoğan, “Sağlık hizmetlerindeki başarısını sosyal ve ekonomik desteklerle taçlandıran Türkiye kendini gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin çoğunda gözlenen kriz ikliminin dışında tutabilmiştir. Yeni yatırım ve istihdam arayışlarındaki yükseliş başta olmak üzere pek çok gösterge ülkemizi aydınlık yarınların beklediğine işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

“Bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır”

Kudüs’te yaşananlara ilişkin de konuşan Erdoğan şunları söyledi:

“Geçmişte Bosna’da hunharca işlenen vahşete nasıl sesimizi yükselttiysek bugün de tüm dünya görmezden gelse de İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz.

Siyasi kaygılarla ideolojik saplantılarla şu veya bu sinsi hesapla İsrail’in döktüğü kanlara sessiz kalarak veya açıkça arka çıkarak ortak olanlar bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilmelidir. Eğer İsrail’in Filistin’de bilhassa Kudüs’te sergilediği saldırganlığı derhal durdurmazsak yarın herkes kendini bu vahşi zihniyetin hedefinde bulacaktır. Bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır.

BM Güvenli Konseyi’nin Genel Kurul’da alınan kararlara uygun şekilde süratle Kudüs’te barışı ve huzuru sağlayacak adımları atması şarttır. İslam İşbirliği Teşkilatı da derhal somut bir tutum almazsa kendi varlığını inkar etmiş olacaktır” diyen Erdoğan, “Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki her ne yapacaksa derhal yapılmalıdır. Aksi halde ortaya çıkacak tablonun vahim sonuçlarıyla yüzleşilmesi kaçınılmazdır.

https://yaziyor.org/2021/05/11/salgin-doneminde-iscilere-114-milyar-tl-patronlara-226-milyar-tl-destek-verildi/
https://yaziyor.org/2021/04/06/177-bin-isci-kod-29-bahanesiyle-isten-cikarildi/
https://yaziyor.org/2021/04/28/akpli-yillarda-emegin-durumu-olum-sayisi-2-bin-427ye-yukseldi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir