DünyaManşet - YanMedya

Fransa: Anadolu Ajansı propaganda organı

Fransa’daki Suçun ve Radikalleşmenin Önlenmesi İçin Bakanlıklar Arası Komite, Anadolu Ajansı’na ilişkin paylaşım yaparak, “Fransa’ya yalan ve iftira yoluyla saldıran köşe yazıları yayınlayan bir propaganda organı” ifadelerini kullandı.

Fransa’da İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan Suçun ve Radikalleşmenin Önlenmesi İçin Bakanlıklar Arası Komite, Anadolu Ajansı’nın haberlerini Twitter’dan paylaşarak tepki gösterdi.

“Propaganda organı”

Yapılan paylaşımda, Anadolu Ajansı’nın normal bir ajans olmadığı, yalan haber üreten bir propaganda merkezi olduğunu belirtilirken, “Anadolu Ajansı kendisini bir basın ajansı olarak tanıtıyor. Gerçekte durum böyle değil: Anadolu Ajansı, kendi sitesinde Fransa’ya yalan ve iftira yoluyla saldıran köşe yazıları yayınlayan bir propaganda organı” dedi.

Anadolu Ajansı’nı Fransa’ya karşı yalan haber yapmakla suçlayan Komite, “Bu propaganda organı, devletin (Fransa’nın) Müslüman yurttaşları hedef aldığını iddia ederek Fransa’nın eylemlerinin karşısında savunuculuk pozu veriyor. Bu tahammül edilemez” ifadelerini kullandı.

Anayasa vurgusu

Fransa Anayasa’sındaki ‘Cumhuriyet inanç özgürlüğünü sağlar. İbadetin serbestçe yapılmasını garanti eder’ şeklindeki maddeyi hatırlatan Komite, “Fransa’da tüm vatandaşlar, inananlar veya inanmayanlar eşit muamele görür” dedi. Fransa’nın laik olduğuna vurgu yaptı.

AA haberlerinden örnekler

Kurum ayrıca Anadolu Ajansı’nın haberlerinden örnekler de paylaştı. 27 Nisan’da Fatih Karakaya’nın kaleme aldığı ‘Emmanuel Macron konuşmasını değiştiriyor, demokrasi için kötüye işaret’ başlıklı yazıyı ‘yalan’ damgalı bir görselle paylaşan Komite, “Bu yazıda Anadolu Ajansı Fransa’ya ‘halkın bir kısmını görüşleri ve sözde dini bağlılığı nedeniyle’ kriminalize etmek istediği suçlaması yöneltiyor. Bu tamamen yanlış” dedi.

22 Nisan’da yayınlanan başka bir haberi paylaşan Komite, haberdeki ‘Fransa Müslümanları susturmak istiyor’ ifadesinin de yalan olduğunu belirtti.

“Devlet ırkçılıkla mücadele etmektedir”

Komite son olarak Fransa’nın, kökeni ve dini ne olursa olsun tüm vatandaşlarını tanıdığını, tüm inançlara saygı duyduğunu söylerken, “Devlet her gün tüm ırkçılık ve Anti-Semitizm’le ile mücadele etmektedir” dedi.

Fransa’nın, evrenselcilik ve hümanizm ilkelerini baltalayan yalan ve iftiraların yayılmasına müsamaha göstermeyeceği taahhüdünde bulundu.

https://yaziyor.org/2021/04/16/aadan-ayrilan-senol-kazanci-56-bin-tl-maasla-turkcelle-gecti/
https://yaziyor.org/2021/04/25/hdpden-anadolu-ajansina-yanit-geldi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir