GündemManşet - Yan

Fatura yine yurttaşa kesildi: Kredi ertelemelerini destekten görmüyorlar

Fuat Oktay, pandemi gündemine ilişkin açıklamalarda bulunurken, yurttaşlara yeterli desteğin verilmediği şeklindeki eleştirilere “130 milyara yakın kredi ertelemeleri var. Herhalde bunları destekten görmüyorlar” diyerek cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘tam kapanma’ uygulamasının 19 Mayıs tarihine kadar uzatılacağı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok” diyen Oktay, “Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamu ile de paylaşılır bu” ifadelerini kullandı.

“Ramazan’dan önce pik yaşadık”

NTV’de katıldığı programda kapanma sürecinin net ve şeffaf yürütüldüğünü öne süren Oktay, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan’dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.”

“Ertelediğimiz krediler var, herhalde bunları destekten görmüyorlar”

Fuat Oktay, pandemi desteklerinin yetersiz olduğu yönündeki eleştirileri kabul etmeyerek “Esnafa yaptığımız hibe ödemeleri var. KDV indirimleri var. Stopaj indirimleri var. Çok farklı kısa çalışma ödeneklerimiz var. İşten fesih hakkının kaldırılması var. Böyle bir dönemde kimse çalışanını işten çıkaramaz. 130 milyara yakın kredi ertelemeleri var. Herhalde bunları destekten görmüyorlar” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir