GündemSağlık

Fahrettin Koca’dan AKP kongrelerine ilişkin açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın önlemlerinin hiçe sayıldığı AKP kongrelerine ilişkin, “Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı kanaatindeyim. O görüntülerden ayrıcalık hikayesi çıkarılmamalı” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘lebalep’ diyerek övündüğü kongrelere ilişkin konuşan Fahrettin Koca, “Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı kanaatindeyim. Bugüne kadar Bilim Kurulu üyelerimiz dahil olmak üzere kapalı ortamlarda virüsün bulaştığını biliyoruz. Bu bilgilendirmede bir değişiklik söz konusu değil, dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. O görüntülerden ayrıcalık hikayesi çıkarılmamalı” ifadelerini kullandı.

“Mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75’lere ulaştı”

Mutasyonlu virüse ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koca, “Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı. Mutant giderek arttığı için, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Teravihler kapalı olmayacak”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası açıkladığı yeni kısıtlamalara ilişkin de konuşan Koca, “Geçen seneki gibi Ramazan’da teravihler kapalı olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek önlemler alınarak kılmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar; iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı” şeklinde konuştu.

“Sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak”

Koca, merakla beklenen aşılama takvimine ilişkin ise, “BioNTech-Pfizer aşısı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacak. Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. BioNTech-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye geldiği doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak. Aşı sırası gelen, ‘Ben BioNTech aşısı olmak istemiyorum’ dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir