GündemManşet

Eski Başbakan Kalyoncu: Kutlu Adalı cinayeti ilk değil

Kuzey KIbrıs’ın eski Başbakanı Ömer Kalyoncu, Kutlu Adalı cinayetinin ilk olmadığını belirtti ve “Daha önce de gazeteciler katledildi” dedi.

KKTC eski Başbakanı Ömer Kalyoncu, ARTI TV’de Ezo Özerin’in sunduğu Odak programında Kutlu Adalı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Açığa çıkması ancak Türkiye’deki yargılamalarla mümkündür”

Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner’in muhalefetine rağmen, Kıbrıs Meclisi’nin Kutlu Adalı cinayeti hakkında kurduğu komitenin yol alıp alamayacağı sorusu üzerine “Her türlü zorlamanın faydası vardır. Çünkü ucunda, haksız bir yere öldürülen, düşüncesinden dolayı öldürülen bir insan var. Sonuç çıkmayacak olsa bile buradaki feryadın Türkiye’den duyulabilmesi açısından bu zorlamanın yapılması lazım. Talep etmediğiniz ve umutlu olmadığınız sürece herhangi bir sorun kolay kolay çözülmez” yanıtını veren Kalyoncu, “Sorumluların burada yargılanması mümkün değil. Çünkü uluslararası arenada ‘Türkiye’nin alt yönetimi’ olarak geçmekteyiz. Bunun açığa çıkması ancak Türkiye’deki yargılamalarla mümkündür” dedi.

“Kutlu Adalı cinayeti ilk değil”

“Daha önce de böyle hadiseler var Kıbrıs’ta. Daha önce de gazeteciler katledildi. iki toplumun bir arada yaşadığı dönemde, Kıbrıslı Türk gazeteciler katledildi” diyen Kalyoncu, “Eskiden Cumhuriyet Gazetesi vardı Kıbrıs’ta, onun iki yazarı katledilmişti. Onların cinayetleri de henüz açığa çıkmış değil. Çünkü herkes birbirinin üzerine atıyor; Rumlar Türklerin, Türkler Rumların üzerine atıyor. Ama biraz da bizim üzerimize kalmış gibi görünüyor o cinayetler. Dolayısıyla ilk cinayet değil. Tabii ilk cinayet olmaması kanıksandığı anlamına gelmiyor. Biz sonuna kadar bu olanları takip edeceğiz, çocuklarımız da bu olayı takip edecek” ifadelerini kullandı.

Halil Falyalı açıklaması

Halil Falyalı hakkında da bilgi veren Kalyoncu, daha önce Falyalı tarafından tehdit edildiğini söyledi. Falyalı’nın sağ hükümetlerle sürekli ilişkisinin olduğunu söyleyen Kalyoncu, “Bu kişinin durumunu çözmek kolay değil. Sağlıklı çalışan bir devlet yapımız yok. Polis teşkilatımız Türkiye’den gelen isimlerle yönlendiriliyor. Dolayısıyla bu işlerin altından kalkabilecek bir mekanizmaya sahip değiliz” dedi. Kalyoncu, Falyalı’nın Girne’de bir otelinin ve marinasının bulunduğunu bildiğini söyledi.

“Yolsuzluk Türkiye’yi arkasına alarak yapılıyor”

Kayoncu, “Yolsuzluk Türkiye’yi arkasına alarak yapılıyor” diyerek “Şu anda ‘rüşvet karşılığı yurttaş yapılma’ iddiaları” olduğu bilgisini vererek “Çünkü Türkiye’den buradaki yurttaşların sayısının artırılması direktifi var ve birileri de bu işten rüşvet alıyor” dedi.

https://yaziyor.org/2021/05/28/donemin-basbakani-hakki-atun-kutlu-adali-cinayetine-iliskin-konustu/
https://yaziyor.org/2021/05/27/kutlu-adali-cinayeti-herkes-bu-cinayeti-hangi-zihniyetin-isledigini-anladi/
https://yaziyor.org/2021/05/27/kuzey-kibrista-kutlu-adali-cinayetini-arastirmak-icin-komite-kuruldu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir