DünyaEkonomiGündemManşet - YanPolitika

Erdoğan ‘terörist devlet’ diyor, rakamlar aksini söylüyor!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘terörist devlet’ dediği İsrail ile Türkiye arasında ticaret hacmi her geçen büyüyor. Resmi rakamlara göre AKP döneminde İsrail’e ihracat 4,5 kat arttı.

İsrail’in Gazze’ye dönük saldırıları devam ederken, Ankara’dan da Tel Aviv yönetimine dönük tepkiler yükseliyor. Son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, İsrail için ‘haydut devlet’ ve ‘terörist devlet’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan, İsrail ile Türkiye arasındaki siyasetçiler arası sözlü gerilim yaşansa da ekonomik ilişkiler artarak devam ediyor. İki ülke arasında bir yandan ticaret hacmi bir yandan da karşılıklı doğrudan yatırımlar artıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve İsrail’in resmi verileri, bu durumu teyit ediyor.

İsrail, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 8’inci ülke oldu

Sözcü’de yer alan habere göre, 2020 yılında Türkiye, İsrail’e 4,7 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu rakamla İsrail, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında 9’uncu sırada yer aldı.

2021’in ilk dört ayında ise Türkiye’nin İsrail’e ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 1 milyar 851 milyona dolara yükseldi ve İsrail bu dönemde Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 8’inci ülke oldu.

10 yıl önce, 2011 yılında, Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 2,4 milyar dolar olmuş ve Türkiye’nin ihracatında İsrail 17’nci sırada yer almıştı.

AKP döneminde İsrail’e ihracat 4,5 kat arttı

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında ise Türkiye’nin İsrail’e ihracatı yıllık 850 milyon dolar seviyesindeydi. 18 yılda rakam, 4,5 kat arttı.

İsrail’in en çok ithalat yaptığı 4’üncü ülke Türkiye

Türkiye’nin İsrail’den ithalatı ise 2020 yılında 1,5 milyar dolar oldu. 2020 yılında Türkiye ile İsrail arasındaki dış ticaret hacmi 6,2 milyar dolar oldu. Söz konusu hacim, 18 yılda 3,4 kat arttı.

2020 yılında İsrail’in toplam ithalatında Türkiye, yüzde 6,2’lik payla Çin, ABD ve Almanya’nın ardından dördüncü sırada yer aldı.

İsrail’in ithalatında 2020 yılında ilk sırada 11,6 milyar dolarla Çin ilk sırada yer aldı. İsrail’in ihracatında ise Türkiye 2020’de 8’inci sırada yer aldı.

https://yaziyor.org/2021/05/18/akpnin-silahli-baskani-zalim-israil-devleti-diye-roboski-katliami-goruntulerini-paylasti/
https://yaziyor.org/2021/05/18/israil-gazzedeki-kizilay-binasini-vurdu/
https://yaziyor.org/2021/05/18/bm-israilin-saldirilariyla-en-az-52-bin-kisi-yerinden-edildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir