ÇevreGündemSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

Erdoğan sel felakatinin yaşandığı Rize’de konuştu, suçlu Rizeliler oldu

10 gündür selin yarattığı yıkımla boğuşan Rize’de açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan suçu facianın sorumluluğunu yurttaşlara yükledi. “Şu yamaçlarda 5 kat 10 kat bina yapmayın” dedi. Yaylarda, derelerde çarpık yapılaşmaya göz yummadıklarını savundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sel ve heyelanın yaşandığı Rize’ye gitti. Güneysu ilçesinde cuma namazı sonrasında açıklama yaptı. Rant beklentisiyle yapılan HES’lere, ormanların tahribatına, dere ıslahı adına yapılan beton derelere, sahil dolgularına, taş ocaklarının sel ve heyelana neden olduğunu görmezden gelen Erdoğan, suçu “Şu yamaçlarda 5 kat 10 kat bina yapmayın” diyerek vatandaşa yükledi. Erdoğan “Yaylalarımızın, dere yataklarımızın, sahillerimizin, dağlarımızın, nehirlerimizin çarpık yapılar ve zihniyet tarafından istila edilmesine göz yummadık” diye konuştu. 

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Hem Rizeli hem de Artvinli kardeşlerimiz olarak bizler de buruk bir bayram geçiriyoruz. Geçen hafta meydana gelen sel felaketi ise Güneysu başta olmak üzere Rizemizin genelinde çok ciddi tahribata yol açtı. Şu ana kadar 328’i arama kurtarma olmak üzere 2860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Afetten kapanan 426 yolun hemen tamamı ulaşıma açılmıştır.”

“Afet bölgesinin tamamına su verilmekte olup, içme suyunda, enerjide, haberleşmede, iletişimde herhangi bir sıkıntı yoktur.”

“Rize’de taşkın riski altında 665 yapı tespit edildi. Bu bölgenin boşaltılması sağlanırken, yaraların sarılması için projelerimizi devreye alıyoruz.”

“İlk etapta Rize genelinde 15 Temmuz’daki sel felaketinden etkilenen ve afet riski altındaki yapılar için toplam 550 konut inşa edeceğiz.”

“119 köyde binaların hasar tespiti 50 ayrı ekiple yapıldı. TOKİ Başkanlığı ile selden en çok etkilenen 4 ilçede proje çalışmasını başlattık. Yöresel köy evlerimizi, merkezde ise zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızı inşa edeceğiz. 50 adet altında ahır olan köy evleri yapacağız.”

“Allah dünyayı bir mizan, ölçü ve denge üzerinde yaratmıştır. Bu dengenin kaybolması durumunda felaketler, sıkıntılar, zorluklar kaçınılmaz olur. Denge olarak bozulunca rahmet olarak gördüğümüz yağmur adeta bir afete dönüşür. Son yıllarda artan küresel ısınma ile birlikte bu olayların daha da büyüdüğüne şahit oluyoruz. Almanyası’ndan Belçikası’na, Fransa’ya kadar neler olduğunu herhalde televizyonlardan izliyorsunuz. Ne yazlar eski yaz ne kışlar eski kış.” 

“Hiçbir ülkenin kendini afetlerden tamamen koruyamadığını görüyoruz.” 

“Şu yamaçlarda 5 kat 10 kat bina yapmayın. Görüyorsunuz bu çaylıklar azot gübresiyle birlikte toprağı eritiyor. Sonra bu çamur balçığa dönüşüyor. O balçığa dönüştükten sonra o binalarda her an kaymayla karşı karşıyaya kalıyor. Yaylalarımızın, dere yataklarımızın, sahillerimizin, dağlarımızın, nehirlerimizin çarpık yapılar ve zihniyet tarafından istila edilmesine göz yummadık” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir