GündemSağlık

Erdoğan hezeyanlarını paylaştı: Aşılamada oldukça ileri seviyedeyiz

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Aşılamada oldukça ileri seviyedeyiz” derken, yeni kısıtlama kararlarını da duyurdu.

AKP’li, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ‘kademeli normalleşme’ planı sonrası koronavirüs vakalarında yaşanan artışın ele alındığı toplantı sonrası yeni tedbirleri açıklayan Erdoğan, Türkiye’nin salgınla mücadelede başarılı olduğunu savundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Aşılamada oldukça ileri seviyedeyiz”

Koronavirüs salgını, uygulamaya koyduğumuz tedbirlerden etkilenen kesimler başta olmak üzere hepimizin hayatında çeşitli zorluklara yol açtı. Sağlık altyapımız sayesinde kimi ülkelerde görülen felaketleri yaşamadık. Salgınla mücadele en önemli araçlardan biri olan aşılamada oldukça ileri seviyedeyiz.”

“Fabrikada çarklar hiç durmadı”

“Salgın sürecinde fabrikada çarklar hiç durmadı. Aksaklığa meydan verilmedi. Karayollarımıza, demiryollarımıza, hava yollarına yaptığımız yatırımların önemi bu dönemde iyi anlaşıldı. Buradan tüm yatırımcılara sesleniyorum. Gelin ülkemize yatırım yapın. Artık ülkemiz yapılacak yatırımların, küresel düzeyde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye bölgesinin üretim ve ticaret merkezi olmasının ötesine geçerek küresel bir merkez haline geliyor.”

“Salgından etkilenen tüm kesimleri yakından takip ediyoruz”

“Salgından etkilenen tüm kesimleri yakından takip ediyoruz. Desteklemek için şartları zorluyoruz. Kısıtlamadan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz. Avrupa’daki pek çok ülkeye göre tedbirleri akıllı bir şekilde uygulayan ülkeler arasındayız.”

“Herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak zorundadır”

Salgının tedbirleri konusunda herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak zorundadır. Bugün de Kabine toplantısında salgınla ilgili detaylı bir değerlendirme yaptık. Genel olarak her ne kadar vaka sayıları artsa da yatan hasta ve yoğun bakım hasta oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Vefat sayılarının artması mevcut uygulamaları gözden geçirmemize mecbur bırakmaktadır.

Yeni kısıtlamalar

Çok yüksek riskli illeri temsil eden şehirlerimiz 58’e ulaştı. Elimizdeki veriler ışığında şu hususları bugün paylaşma kararı aldık

– Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması 21.00 -05.00 olarak devam edecek.

– Kırmızı illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Lokanta ve kafeler tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirli kurallara göre hizmet verecek.

– Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafeler hizmetlerini paket servis ile sınırlandıracak.

– Ülke genelinde sahur ve toplu iftar düzenlenmeyecek.

– Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek, 1500 TL nakdi yardım yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir