DünyaEmekManşet - Yan

EMEP: Mücadeleci Kolombiya halkının kazanacağından hiç kuşkumuz yoktur

Kolombiya’da hükümetin neoliberal politikalarına karşı günlerdir süren eylemlere dair açıklama yapan Emek Partisi (EMEP), “Mücadeleci Kolombiya halkının kazanacağından hiç kuşkumuz yoktur” dedi. Açıklamada, Türkiye halkının yaşadıklarının Kolombiya halkının yaşadıklarından çok da farklı olmadığına işaret edildi.

Emek Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Kolombiya’da yaşananlara dair şunlar söylendi:

Kolombiya halkı, hükümetin halk düşmanı politikalarına karşı sokaklara döküldü. İşçiler, köylüler, gençler, kadınlar, yerli topluluklar, sanatçılar; milyonlar 28 Nisan’da başlattıkları protestoları sürdürüyor. Gösterilere karşı Faşist İvan Duque Hükümeti son derece sert davrandı. Halka gerçek mermilerle saldıran asker ve polisler içlerinde çocuk yaşta gençlerin de bulunduğu onlarca insanı öldürdü. Faşist milisleri göstericilerin üzerine sürdü. Gösterileri vandallık olarak tanımladı.

Yoğun sömürü, baskı, yoksulluk ve işsizliğin bulunduğu Kolombiya’da Hükümet “Sürdürebilir Dayanışma” ismi verdiği yeni bir vergi yasası taslağını gündeme aldı. Bu uygulamada emekçiler bir kere daha vergilendirilirken, zenginlerin yoksullardan daha az vergi vermesi öngörülüyordu.

Zaten açlık ve yoksulluk altında bunalan halk yeni vergi yasasına şiddetli bir tepki gösterdi. Protestolar tüm ülkeyi sardı.

‘Protestolar hükümete geri adım attırdı ancak Kolombiya halkı geri adım atmıyor’

Halkın protestoları faşist hükümete geri adım attırdı. Vergi yasası geri çekildi. Ancak Kolombiya halkı geri adım atmıyor. Neoliberal politikaların ve 2016’da imzalanan barış antlaşmasına devam eden devlet şiddetinin sona ermesini istiyor. ABD Emperyalizminin kuklası olan hükümete karşı mücadelesini sürdürüyor.Bu mücadele, halkın çoğunluğu birleşip mücadele ettiğinde en şiddetli düşmanı bile geri püskürttüğünün açık bir örneğidir.

Kriz koşullarına dikkat çekildi

Pandemi ve ekonomik kriz koşullarında dünyanın her yanındaki emekçilerin sorunlarının birbirine benzediğine dikkat çekilen açıklamada, bu sorunlar “Kitlesel işten çıkarmalar, büyük işsizlik oranları, özellikle genç işsizlerdeki korkunç rakamlar, neoliberal sağlık politikaları nedeniyle pandemi ile gerekli mücadelenin hükümetlerce yapılmaması ve milyonlarca insanın hastalanması ile her gün yüksek sayılarda meydana gelen ölümler, yoksullaşma ve açlık…” ifadeleri ile hatırlatıldı.

Emekçilerin kapitalist sistemin onlara layık gördüğü koşullara her yerde karşı çıktığını belirten Emek Partisi, bazı ülkelerde bu karşı koyuşların patlamalar ve kitlesel mücadeleler olarak ortaya çıktığını, diğerlerinde daha sessiz ancak patlamalara gebe şekilde sürdüğünü belirtti ve “ortak mücadele ve dayanışma ihtiyacı her yerde büyüyor” dedi.

‘Partimiz ve Türkiye halkı, Kolombiya halkının yanındadır’

Açıklama şu ifadelerle son buldu:

“Türkiye halkının da yaşadıkları esas olarak Kolombiya halkından çok farklı değildir. Sorunlarımız, yaşadıklarımız ortaktır ve mücadelemizi de birleştirmek daha güçlü karşı çıkışlar için gereklidir.

Partimiz ve Türkiye halkı, Kolombiya halkının yanındadır. Onları haklı mücadelesini desteklemektedir. Partimiz; işçi ve emekçileri, halkları güçlerini birleştirmeye, dayanışmaya, mücadeleyi ortaklaşmaya çağırıyor. Mücadeleci Kolombiya halkının kazanacağından hiç kuşkumuz yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir