EkonomiGündemManşetSon 24 Saat

Diyarbakır kayyumunun 4 milyon harcadığı heykeller

HDP yönetiminden alınarak kayyuma devredilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye heykel dikti. Dikilen heykeller hem alay konusu oldu hem de tepki çekti. 

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Diyarbakır Havalimanı mevkiinde bulunan Yonca Kavşağı’na diktiği “heykeller” kentte tartışma konusu oldu. Kavşağın dört noktasına dikilen, hasır bilezik, karpuzun içerisinde yer alan çocuk, halay çeken folklor ekibi ve kadayıf tepsisini gösteren kişi “heykelleri” sosyal medya mecralarında gün boyunca paylaşıldı. Heykelleri yaptıran kayyıma tepki gösterildi. Havalimanına giden yurttaşlar gördükleri manzara karşısında hayrete düşerek telefonlarına sarılıp, fotoğraflar çekti.   

İşsizlik ve yoksulluğun içinde harcanan 4 milyon 412 bin lira!

Diyarbakır mimarisi ve kültürüyle alakası olmadığı ve estetikten yoksun olduğu gerekçesiyle eleştirilen söz konusu heykel ve kavşaktaki peyzaj çalışması için, kayyım yönetimince 4 milyon 412 bin TL ödeme yapıldı. Kentteki yoksulluk ve işsizlik ise artarak sürüyor.

Belediyeden ‘Alem karpuz görsün’ paylaşımı

Söz konusu heykeller Twitter’da ana gündem maddelerinden biriydi. Özellikle karpuz içindeki çocuk heykeli, 500 Milyon TL ile ortadan kaybolan Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’a benzetildi. “Ucube” olarak tanımlanan heykel için de kayyım yönetimindeki DBB tarafından sosyal medyadan tepki çeken bir paylaşım yapıldı. Söz konusu karpuz heykeli fotoğrafını paylaşan DBB, “Siz de #DiyarbakırKarpuzu’yla çekilmiş çocuk fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım. Alem karpuz görsün” diye yazdı. 

  Kavşağın diğer noktasına da dikilen hasır bilezik heykeli üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsuna benzetilen Osmanlı tuğrası yer alırken, yine elinde kadayıf tepsisi taşıyan erkeğin heykeli de, Afyon yöresine ait kıyafet giydirildiği gerekçesiyle eleştirildi.   Sosyal medya kullanıcıları söz konusu heykellerin, kentin mimarı ve kültürüyle alakası olmadığını belirterek, kaldırılmasını talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir