GündemManşet - Yan

Diyanet, 897 bin liraya ekipman satın aldı

Yurttaşa ‘sabır’ telkininde bulunurken harcamalarına devam eden Diyanet, bu kez ‘ivedi’ diyerek 897 bin liraya ekipman satın aldı.

2020 yılında iftar ve sahur programının canlı yayınları için 493 bin TL harcayan Diyanet, ‘Radyo-televizyon işlerinin yürütülmesi’ amacıyla bir yüksek harcamaya daha imza attı. Diyanet, 897 binlira ödeyerek Radyo ve Televizyon Daire Başkanlığı’na kamera ve 30 farklı malzeme satın aldı.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre Covid-19 salgınında bazı kamu idareleri acil olmayan ihtiyaçlarını ertelerken Diyanet, ‘ivedi’ diyerek kamera ve canlı yayın malzemesi satın aldı. Edinilen bilgiye göre idare, 27 Kasım 2020 tarihinde Radyo ve Televizyon Daire Başkanlığı hizmetlerinin yürütülmesi kapsamında acil ihtiyaç duyulan malzemeler için ihale açtı. İhale, Kamu İhale Kanunu’nun, ‘öngörülemeyen olaylarda’ kullanılmasına izin verilen pazarlık yöntemiyle yapıldı. İhalede pazarlık yönteminin seçilmesinin gerekçesi ise ‘Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği’ şeklinde açıklandı.

Sözleşme imzalandı

İhaleye iki şirket teklif verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü, ihaleye verilen iki teklifi 1 Nisan’da karara bağladı. İhale, Teratek isimli şirketin üzerine bırakıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile şirket arasında 897 bin 670 TL’lik sözleşme imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir