GündemManşet - YanPolitika

Devlet Bahçeli’nin ölüm tehdidi sonrası Ahmet Şık’tan suç duyurusu

Ahmet Şık, kendisini ölümle tehdit eden Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Ahmet Şık, MHP grup toplantısında kendisini ölümle tehdit eden Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul Anadolu Adliyesi aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen şikayet dilekçesinde Ahmet Şık’ın avukatları Fikret İlkiz, Can Atalay ve Tora Pekin, Bahçeli hakkında kamu davası açılmasını talep etti. Savcılığa yapılan başvuruda Bahçeli’nin Şık’ı hedef gösterdiği konuşmasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinin altı çizildi.

‘Ölümle tehdit’ vurgusu

Savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde Bahçeli’nin 8 Haziran 2021’deki partisinin grup toplantısında Ahmet Şık için sarf edilen sözlerin tahkir edici, hakaret içeren, sövgü dolu ve kamuoyu nezdinde düşmanlık yaratan sözler olduğu ayrıca bu sözlerin Şık’ın açıkça hedef gösterildiği ve ölümle tehdit edildiği vurgulandı.

“Şüphelinin sözleri de müvekkilin canına kastetmek isteyen kişileri kışkırtacak, harekete geçirecek nitelikte”

Bahçeli’nin daha önce yaptığı konuşmalar sonrası birçok gazetecinin hedef gösterildiği ve saldırıya uğradığı belirtilen şikayet dilekçesinde Bahçeli’nin bu sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında nitelendirilmeyeceğinin de altı çizildi:

“Şüphelinin benzer açıklamalarının daha önce eylemli saldırılar ürettiği olgusal bir gerçekliktir ve müvekkile yönelik sözleri de müvekkilin canına kastetmek isteyen kişileri kışkırtacak, harekete geçirecek nitelikte. Bu nedenle şüphelinin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değil.”

“Şık’ın can güvenliği tehlikeye atıldı”

Yapılan suç duyurusunda Bahçeli’nin kamuoyuna açıkça çağrı yaptığı ve Şık’ın televizyonlarda, Meclis’te, sosyal medyada hedef gösterildiği belirtildi. Bu durumun kişinin onur, şeref ve saygınlığına saldırı niteliğinde olduğunu ifade eden avukatlar, müvekkilleri Şık’ın can güvenliğinin tehlikeye atıldığını söyledi:

“Şüpheli tarafından söylenen sözler ile, müvekkilin milletvekili ve gazeteci olarak hak ve sorumluluğu gereği kendisiyle yapılan bir röportaj sırasında söylediği ve Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara işaret ederek, yurttaşların hakları çerçevesinde devletin yeniden tanımlanması gerektiğine ilişkin sözleri bir suç olarak tanımlanmış, müvekkil “terör” ile ilişkiliymiş gibi gösterilmeye çalışılarak “hain, bölücü” olarak nitelendirilmiştir.”

“Şüphelinin bu eyleminin, kamu göreviyle bağdaşmadığı açıktır”

Bahçeli’nin, Şık’ın daha önce yaptığı konuşmaları çarpıttığını belirten avukatlar son olarak şunları söyledi:

“Şüpheli, müvekkilin milletvekilliği faaliyeti kapsamında söylediği sözleri tam tersi biçimde gerçeği ters yüz ederek müvekkilin kişilik haklarına saldırmakta ve onu hedef haline getirmekte. Şüphelinin bu eyleminin, müvekkili kamuoyu önünde düşmanlaştırmaktan başka hiçbir amacı olmayıp bunun kamu göreviyle de bağdaşmadığı açıktır.”

https://yaziyor.org/2021/05/14/biz-devletiz-deyip-bir-kadini-tecavuz-ve-olumle-tehdit-etti/
https://yaziyor.org/2021/05/13/umit-ozdagin-garo-paylani-tehdit-ettigi-mesajlar-kaldirildi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/chp-milletvekili-bekaroglu-bakan-bizi-tehdit-etti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir