ÇevreManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Dersim Baro Başkanı duyurdu: Havadan müdahale başladı

Dersim’in Hozat ilçesinde askeri operasyon sonrası başlayan ve günlerdir süren yangına ilişkin Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin havadan müdahalenin başladığını duyurdu.

Hozat ilçesi kırsalında askeri operasyon sonrası başlayan ve müdahele edilmeyen, müdahale edilmesine izin verilmeyen ve Ovacık köylerine yayılan orman yangınına yükselen tepkilerin ardından havadan müdahale başladı.

Başta bölge sakinleri olmak üzere halk bir an önce yangına havadan müdahale edilmesini istiyordu. Nihayet bu sabah havadan müdahale edildiğini baro başkanı duyurdu. Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“Dersim’de Orman yanginlarina havadan müdahale başlatıldı.Koyluler ve muhtarlar dumanların görece azaldığını söylediler.Duyarlilik gösteren herkese emeğinize ve yüreğinize sağlık.”

Hozat’ta 17 Ağustos’ta Tanzig (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri Mezrası’nda başlayan orman yangını, Uzunmeşe, Değirmendere, Dereköy köyleri ve Ovacık ilçesinin Buzlutepe (Karper) köyüne bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayıldı.

Öte yandan 13 gündür süren orman yangınlarına dair dün Tunceli Valiliği, yangının tamamen söndürüldüğüne dair açıklama yapmış, bunun üzerine bölge sakinleri çektikleri videolarla valiliğin açıklamasını yalanlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir