Dersim yanıyor! Halk acil havadan müdahale istiyor - Yaziyor.Org

Dersim yanıyor! Halk acil havadan müdahale istiyor

Hozat ilçesi kırsalında askeri operasyon sonrası başlayan ve müdahele edilmeyen, müdahale edilmesine izin verilmeyen orman yangını, Ovacık köylerine yayıldı. Köylüler, havadan müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Hozat’ta 17 Ağustos’ta Tanzig (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri Mezrası’nda başlayan orman yangını, Uzunmeşe, Değirmendere, Dereköy köyleri ve Ovacık ilçesinin Buzlutepe (Karper) köyüne bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayıldı.

Hozat ve Ovacık ilçelerinde 12 gündür süren orman yangınlarına dair açıklama yapan Tunceli Valiliği, “Ovacık-Hozat arası Buzlutepe örtü yangını tamamen söndürülmüştür” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  1. 26 Ağustos tarihinde çıkan Ovacık-Hozat arası Buzlutepe örtü yangını, dün (27 Ağustos) itibariyle tamamen söndürülmüştür.
  2. Yine 26 Ağustosta başlayan Hozat Tanzi Deresi üzerinde batı kısmında münferit alanlarda çıkan yangın, tamamen söndürülmüştür.
  3. Hozat Tanzi Deresi’nin alt kısımlarında bulunan bağımsız münferit alanın etrafı genel itibariyle iş makinaları marifetiyle tamamen daraltılmış olup ekiplerimizin müdahalesi devam etmektedir.

Sabah erken saatlerden itibaren havadan da müdahale başlayacaktır. Karadan ve havadan müdahale ile birlikte iş makinalarıyla daraltılan alanda söndürme ve soğutma çalışmalarının yarın kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.”

Valilik açıklamasında “Valiliğimiz bilgilendirmeleri haricinde bir kısım çevrelerin algı oluşturmak maksadıyla yaydığı sosyal medya açıklamalarına itibar edilmemesi hususu kamuoyunun dikkatine sunulur” ifadeleri yer aldı.

12 gündür süren yangına müdahale edilmemesine tepki gösteren yurttaşlar ise “Günlerdir yangına herhangi bir müdahalede bulunulmadığı gibi yangına müdahale etmek isteyenler ise askerlerce engellendi. Ormanlık alanlar küle döndü, günlerdir bu yangın sürüyor ve bölge tamamen duman örtüsüyle kaplanmış durumda” dedi.

‘Müdahale edilmezse köyümüze ulaşacak’

MA’ya konuşan Ovacık ilçesine bağlı Karper köyünden bir yurttaş da, “Müdahale edilmediği takdirde yarına kadar yangın bizim köye ulaşacak. Köylerimiz tekrar yanacak. Yine, 1994 yılında boşaltılan Çamurek ve Hınzori mezraları ise yanmış durumda. İki gün önce Hozat Orman İşletme Müdürlüğü’nden yol açmak için iş makineleriyle geldiler, ancak geri gittiler. Hozat tarafından yol açacaklarını söylediler. Bugün tekrar geldiler, yol açmadılar. Bizleri kandırıyorlar. Yangına bir an önce havadan müdahalenin yapılması şart” diye konuştu.