DünyaManşet - YanSağlık

Covid-19’un ‘çift mutant’ varyantı İngiltere’de de görüldü

İngiltere Sağlık Bakanı Hancock, Covid-19’un çift mutant varyantının İngiltere’de de görüldüğünü açıkladı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülkedeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hancock, ülkede adım adım normal hayata dönüşün başladığını ve aşılama programıyla 10 binden fazla kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesinin önlendiğini kaydetti. Salgının yayılmasını önlemek için yaygın test kampanyası başlattıklarını hatırlatan Hancock, ülkedeki her 10 eczaneden 9’unda ücretsiz Covid-19 testinin dağıtıldığını aktardı.

Ocak ayından beri düşüş sürüyor

Hancock, İngiltere’de en yüksek rakamların görüldüğü ocak ayından bu yana Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 98, vaka sayılarında da yüzde 96 düşüş yaşandığını bildirdi.

‘Çift mutant’ açıklaması

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan, daha sonra ABD’nin California eyaletinde görülen Covid-19’un ‘çift mutant’ varyantının ülkede 104 kişide görüldüğünü ifade eden Hancock, bunların çoğunun uluslararası seyahatle ilişkisinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Ülkedeki bilim insanlarının ‘çift mutant’ın uygulanan aşılara karşı direnç geliştirip geliştirmediği üzerinde çalıştığını aktaran Hancock, Covid-19 kısıtlamalarının tamamının kaldırılmasının planlandığı 21 Haziran’dan sonra da ülkede maske takma zorunluluğunun devam edebileceğini sözlerine ekledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir