ÇevreSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç’tan sit alanını imara açan kararnameye tepki

CHP’li Öztunç İzmir Çeşme’de bulunan Aya Yorgi koyunun etrafından bulunan ve sit alanı olan bölgenin imara açılmasına tepki gösterdi.

Çeşme’deki Aya Yorgi koyunun etrafında bulunan sit alanını imara açan Cumhurbaşkanı kararnamesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Erdoğan artık bu işi haritacılık oyununa çevirdi, elindeki kalem ve cetvelle haritayı keyfine göre çiziyor. Çizdiği bölgede zeytinlik mi varmış, sit alını mı varmış? Hiçbiri umurunda değil” dedi.

Erdoğan’a kayyum benzetmesi

Öztunç açıklamasında, “Kararname çevre, doğal, tarihi ve kültürel değerlerimiz için büyük bir saldırıdır. Bu alanları betona bulayacaklar. Ancak, bu kararname aynı zamanda bir demokrasi sorunudur. Merkezden, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerin, yurttaşların fikrini almadan, yerel yönetim kuruluşlarının yetkisini çiğneyerek ben yaptım oldum mantığıyla alınmış bir karardır. Erdoğan ile Bakanları, çevrenin başına atanmış kayyum gibiler.” eleştirisinde bulundu. 

“Yargı yoluna taşıyacağız”

“AKP’nin sisteminde Cumhurbaşkanı ve atanmış bakanları, “koruma bölgesi, gelişme bölgesi, alan başkanlığı” gibi kavramlar türetip “ranta uygun gördükleri alanlarının” yönetimlerini ele geçiriyorlar. Binlerce yıllık kültürel varlıkların bulunduğu bir alanda, 2 katlı villa yapabilmenin hiçbir izahı yoktur” diyen Öztunç, düzenlemeyi yargıya taşıyacaklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir