PolitikaSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Cemal Enginyurt, Latif Şimşek’in darbedilmesine ilişkin özür açıklaması yayımladı

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, Latif Şimşek’in darbedlimesine ilişkin özür açıklaması yaptı. Parti lideri Gültekin Uysal ise ihraç süreci başlatmayacaklarını söyledi.

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, partinin Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un bir yakınının Latif Şimşek’i darp etmesiyle ilgili ihraç sürecinin başlatılıp başlatılmayacağı sorusuna, “Hayır, böyle bir sürecimiz yok” yanıtını verdi. Öte yandan Cemal Enginyurt ise yaptığı bir açıklama ile özür diledi.

Demokrat Parti lideri Uysal, Enginyurt’un katıldığı yayında Latif Şimşek’in darp edilmesiyle ilgili ilk kez konuştu.

Medyablok’un haberine göre, “Cemal Enginyurt hakkında ihraç süreci başlatılacak mı?” sorusunun yöneltildiği Uysal, “Hayır, böyle bir sürecimiz yok” yanıtı verdi.

Uysal, “Yapılan hareketin arkasında mısınız?” sorusunu ise, “Soru bir defa soru değil. Anlamaya çalışıyoruz, değerlendirme yaparız” diye cevapladı.

DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, gazeteci Latif Şimşek ile arasında, televizyon programında çıkan tartışma üzerine yaşanan darp olayına ilişkin özür diledi.

Enginyurt, yaptığı yazılı açıklamada, 6 Ağustos’ta katıldığı televizyon programında, milletvekilliği ve taşıdığı siyasi sorumluluk gereği göstermesi gereken dikkati ve özeni göstermediğini ve itidal dışı davranışta bulunduğunu belirtti.

Sert tepkisinden dolayı, programın reklam arasında yaşanan ve hiçbir şekilde onaylamadığı olayların, şahsını, DP camiasını ve kamuoyunu rahatsız ettiğini vurgulayan Enginyurt şunları kaydetti:

“Bu vesileyle ifade etmek isterim ki siyasi sıfat ve sorumluluklarımıza denk katılımcıların bulunmadığı TV programlarına katılmam en büyük hatam olmuştur. Ayrıca kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmak için şahsımla illiyet bağı kurdurulmaya çalışılan ne resmi ne de gayriresmi bir korumam bulunmamaktadır. İstenmeyen görüntüler sebebiyle, DP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili olarak Türk milletinden, kamuoyundan ve mesleğini layıkıyla yerine getiren basın camiasından özür diliyorum.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Emrah Topal ise emniyetteki ifadesinde “Arkadaşım Ali Şenyurt, Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt’un danışmanıdır. Canlı yayına katılacaklarını öğrenince yanlarında misafir olarak katılmak istedim. Ali Şenyurt, Milletvekili Cemal Enginyurt ve Cemal Bey’in yardımcısı adını Sedat olarak bildiğim kişi kanala gittik” diye konuştu.

Ne olmuştu?

TV100’de yayınlanan Gündeme Dair programına konuk olan DP Milletvekili Cemal Enginyurt ile gazeteci Latif Şimşek arasında tartışma yaşanmıştı. Tartışmanın büyümesiyle Enginyurt ve koruması olduğu iddia edilen Emrah Topal, Latif Şimşek’e fiziki saldırıda bulundu. Bunun üzerine Latif Şimşek Milletvekili Cemal Enginyurt ve Emrah Topal’dan şikayetçi oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık olay sırasında televizyon programının yapıldığı kanalda resmi görevi bulunmayan Emrah Topal hakkında ise gözaltı talimat verdi. Topal, olayın yaşandığı gün gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Emrah Topal tutuklanarak cezaevine gönderildi. Başsavcılık, Milletvekili Cemal Enginyurt hakkındaki soruşturma evrakının da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderileceğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir