GündemManşet - Yan

Boğaziçi direnişi 100. gününde: Boğazımızı sıktılar çünkü sesimizin karşılık bulduğunun farkındalar

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘kayyım rektör’ olarak atanması sonrası başlayan direniş 100. günü geride bıraktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Melih Bulu2yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak ataması sonrası başlayan eylemler 100. günü geride bıraktı. Bugün gerçekleştirilen eylemde de öğrenci ve akademisyenler rektörlük binasına sırtlarını dönerek kayyım rektör Melih Bulu’yu istifaya çağırdı ve özerk üniversite taleplerini dile getirdi.

Akademisyenler 72. kez sırtlarını döndü, eyleme öğrenciler de katıldı

Üstün Ergüder Meydanı’nda bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 72. kez rektörlüğe sırtlarını dönerek Melih Bulu’yu protesto etti, bu eyleme öğrencilerde katıldı. Sırt dönme eyleminin ardından alkışlarla sık sık  “Kayyum rektör istemiyoruz” ve “Melih bulu rektörümüz değildir” sloganı atıldı.”Öğrencilere, gazetecilere, LGBTİ+lara, kadınlara, emekçilere özgürlük” pankartının açıldı.

“Gerekirse bin gün sürecek, sonunda direniş kazanacak”

Akademisyenler adına açıklamayı Prof. Dr. Alpar Sevgen gerçekleştirdi. Üç aydır bu meydanda bir araya geldiklerini söyleyen Sevgen, “Bu demokratik olmayan uygulamaların hiçbirini kabul etmediğimizi, ilkelerimizden vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atama ile değil seçimle belirlenmelidir. Değil yüz gün, değil altı ay gerekirse bin gün sürecek sonunda direniş kazanacak. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

“Direnişimiz büyümeye devam edecek”

Öğrenciler adına yapılan açıklamada ise, “100 gündür, iktidarın tüm güçlerini kullanarak Boğaziçi Direnişi’ne yüklenmesi bizi yıldırmak yerine ne kadar haklı ve meşru olduğumuzu gösteriyor. Gözaltı ve tutuklamalarla sınandık, çünkü yan yana geldiğimizde neleri başarabileceğimizi biliyorlar. Boğazımız sıkıldı, çünkü sesimizin bulduğu karşılığın farkındalar. Darp ve işkenceyle karşılaştık, çünkü dönmeyeceğimizi defalarca gösterdiğimiz haklı mücadelemizden bizi şiddetle vazgeçirebileceklerini sandılar. Ancak 100 gündür, haklılığımızdan ve birbirimizden güç alarak hepsinin üstesinden geldik, gelmeye de devam edeceğiz. Direnişimiz ülkenin ve dünyanın dört bir yanından gördüğü destekle büyüyor, büyümeye devam edecek. Biz, koltuk sevdasının memleketi nasıl mahvettiğine çocukluğundan beri şahit olan bir nesil olarak direniyoruz, çünkü bu koltuk sevdasının üniversiteleri yozlaştırmasını, emek sömürüsünü ve nefreti besleyen bir baskı düzeni içinde sindirilmeyi kabul etmiyoruz. Yüz gün değil bin gün de olsa, taleplerimiz yerine getirilene kadar asla vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Etkinliklerin gün boyu devam edeceği öğrenildi.

Öğrencilerin talepleri

  • Başta Melih Bulu olmak üzere; Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve Gürkan Kumbaroğlu’ndan oluşan kayyum kadro ve tüm kayyumlar derhal istifa etsin
  • Dava süreçleri devam eden ve ev hapsinde olan bütün arkadaşlarımız serbest bırakılsın.
  • Üniversite rektörleri, üniversitelerin tüm bileşenlerinin dahil olduğu bir seçim ile belirlensin.
  • Okulumuza açılmaya çalışılan kayyum fakülte kararları geri çekilsin.
  • Usulsüzce kapatılan BÜLGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’ne kulüp statüsü geri verilsin.
  • CİTÖK öfisini fiilen durdurmaya yönelik tüm kararlar geri çekilsin.
  • Kampüslerimizi abluka altına alan polis okulu terk etsin.
  • Bir darbe kurumu olan Yüksek öğretim kurumu kapatılsın.
  • LGBTİ+ öğrenciler ve tüm LGBTİ+ların temel insan hakları ve tüm anayasal hakları tanınsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir