GündemManşet - YanSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Bingöl’de kamu emekçilerinden OHAL protestosu

KESK üyesi emekçiler 15 Temmuz 2016’da ilan edilen olağanüstü halin ( OHAL) 6. Yıl dönümünde birçok kentte adalet nöbeti başlattı. Nöbet başlatılan adreslerden biri de Bingöl’dü.

Fırat Bulut

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü halin ( OHAL) 6. Yıl dönümünde birçok kentte başlattıkları adalet nöbetileri ile OHAL’i protesto etti.

Bingöl’de de adalet nöbeti vardı.Kamu emekçileri bir basın açıklaması düzenledi.

Genç Caddesi Saat Kulesi önünde yapılan basın açıklamasında “KHK’ler gidecek biz kalacağız” yazılı pankart açıldı. Açıklamayı EĞİTİM-SEN Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris yaptı. OHAL sürecinde ve sonrasında yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken Aris 6 yıl geçmesine rağmen hak ihlallerinin devam ettirildiğine işaret etti.

‘Siyasi ayak ortaya çıkarılmadı’

Aris, darbe girişiminin üzerinden altı yıl geçmesine rağmen, ortaya çıkan bilgi, belgelere rağmen darbe girişiminin hala aydınlatılmadığını ve darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmadığına dikkat çekti.

Aris şöyle devam etti: “OHAL sürecinde 32 Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile 131 bin 922 işlem tesis edildi,yaklaşık 130 bin kişi kamu görevinden ihraç edildi.Aralarında kadın ve çocuk hakları mücadelesi yürüten dernekler , basın kuruluşları da olmak üzere 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı.”

‘Anayasasızlaştırma süreci yaşanmaktadır’

OHAL sürecinde 4 bin 269 KESK’ linin hukuksuzca  ve herhangi bir yargı kararı olmadan, savunmaları bile alınmadan ihraç edildiğini hatırlatan Aris , ihraç edilen arkadaşlarının vatandaşlık haklarının sınırlandırılmasının nasıl bir zorbalıkla karşı karşıya olduklarının en somut ifadesi olduğunu söyledi.

‘KHK’ler gidecek biz kalacağız’, ‘Çaldılar, çırptılar, ülkeyi batırdılar’ sloganlarının yükseldiği açıklamada Aris olağanüstü hal sürecinden bu yana ‘bir anayasasızlaştırma süreci yaşanmaktadır’ diyerek anayasa hükümlerinin uygulanmadığıni ifade etti.

‘ OHAL devam ediyor’

OHAL uygulamalarının OHAL sonrası süreçte de yasal değişiklerle devam ettirildiği değerlendirilen açıklamada, adalete olan ihtiyacın temel bir talep haline geldiği belirtilerek dayanışma çağrısı yapıldı.

Bingöl’de ihraç edilen KESK’lilerin durumuna ilişkin de konuşan Aris şunları söyledi: “ Bugüne kadar 4 arkadaşımız görevine iade edildi.23 arkadaşımızın dosyaları OHAL Komisyonu tarafından reddeildi, 5 arkadaşımızın dosyaları ise hala OHAL Komisyonunda beklemektedir. Yani yaratılan algı yanlış bir algıdır. Arkadaşlarımız 6 yıl geçmesine rağmen savunmaları dahi alınmadan görevlerine iade edilmemiş ve bu hala bu zorlu şartlar altında mücadele etmeye devam etmektedirler.”

KHK ile ihraç edilen KESK üyelerinin de katıldığı açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir