DünyaManşetTüm Haberler

Belçika Parlamentosu, Ezidi Soykırımı’nı tanıyan tasarıyı kabul etti

Belçika Parlamentosu, Ezidi Soykırımı’nı tanıyan tasarıyı kabul etti.

Belçika Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, Ezidi Soykırımı’nın tanınması için verilen bir karar tasarısını oy birliği ile kabul etti. Kabul edilen tasarı ile IŞİD tarafından Irak ve Suriye’de 2014’ten itibaren Ezidilere yönelik soykırım kınanıyor ve tanınıyor.

ANF’deki habere göre, milletvekilleri ayrıca hükümetten ‘IŞİD tarafından işlenen soykırım suçunun cezasız kalmaması için tüm iç ve uluslararası hukuk yollarını kullanmasını’ istedi.

Milletvekilleri yürütmeden ‘Ezidi topluluğuna karşı işlenen suçları olası Belçikalı failleri tespit etmek ve kovuşturmak için Belçika adalet sisteminin çabalarını teşvik etmesini ve desteklemesini’ de istedi.

Kararda Belçika’nın Ezidilerin kendi topraklarını dönüşü ve yeniden inşaya katılması çağrısı da yapıldı. Karar tasarısı Hristiyan demokrat cdH tarafından sunuldu. Karar tasarısına N-VA partisinden Koen Metsu da imza atarken, koalisyon hükümetini oluşturan yedi partinin desteğini aldı.

“İnsanlık olarak hepimizi ilgilendiren bir suç”

Tasarının ilk imzacılarından cdH partisinden Georges Dallemagne, parlamento komisyonunda yaptığı konuşmada oy birliği ile verilen bu destekten ‘çok gurur’ duyduğunu belirterek, “Kanıtlar oradaydı. Sayısız ve önemliydiler. 2014 yazından itibaren İslam Devleti’nin bu soykırımı planladığına şüphe yoktu. Toplu mezarlar keşfedildi, zorla din değiştirmeler ortaya konuldu (…) İnsanlık olarak hepimizi ilgilendiren bir suçtur” dedi.

Goerges Dallemagne ve Koen Metsu, geçen yılın sonunda Kuzey ve Doğu Suriye’yi ziyaret etmişlerdi.

IŞİD’in suç listesi

Parlamentoya sunulan karar tasarısında Ezidilerin maruz kaldığı ihlallerin listesi yer aldı:

Pogromlar, sistematik olarak işlenen erkek cinayetleri, şeflere ve askerlere satılan bakire kadınların cinsel köleliği, daha sonra ağır fidyelerle ailelerine iade edilen rehineler, başka kadın, erkek ve çocukların diri diri gömülmesi, çocuklara uyuşturucu verilmesi, zorla İslamlaştırılması ve savaşçılara dönüştürülmesi.

Tıklayın: BM’den ‘Ezidi Soykırımı’ açıklaması: Kanıt bulduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir