GündemManşet - Yan

Bartın Valiliği, Covid-19 olan personellerin disiplin cezası alacağını açıkladı

Bartın İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı, Covid-19 olan kamu personellerinin amirleri tarafından sorgulanacağını ve gerekçeleri yeterli görülmeyenler hakkında disiplin işlemi başlatılacağını söyledi.

Bartın İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına resmi yazı göndererek, Covid-19’a yakalanan kamu personelinin hastalık nedenlerinin sorgulanacağını ve gerekçeleri yeterli görülmeyenler hakkında disiplin işlemi başlatılacağını söyledi.

“Amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır”

21 Nisan 2021 tarihli yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarında salgının bulaşmasının önlenmesinde yetersiz kalındığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı:

“Salgının bulaşmasını önlemek amacıyla çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olmaları durumunda, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır.”

“İlgili kurumlar önlem almadı”

Konu hakkında açıklama yapan Bartın Eğitim-Sen Başkanı Sedat Bora, duruma tepki gösterdi. Bartın Valiliği’nin yaptığı açıklamayla Covid-19 olan kamu personelini disiplin cezası ile tehdit ettiğini belirten Bora, karardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak şunları söyledi:

“Bartın’da ilgili kurumlar pandemi döneminde gerekli önlemleri almamışlardır. Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmadı, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmedi. Bunlara ek olarak tüm okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılarak pandemiye davetiye çıkarıldı. Gerekli önlemler alınmadığı için Bartın’da pandemi hızla yayıldı ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak rekora ulaştı.”

“Bu, pandemiden halkı sorumlu tutmaktır”

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19’la mücadele eden doktorlara hastalığa yakalandıklarında Covid-19’un meslek hastalığı sayılabilmesi için hastanede yakalanmış olmalarını kanıtlamalarını istediğini hatırlatan Bora, Bartın Vali Yardımcısı Akdaş’ın da benzer bir tutum içinde olduğunu söyledi.

Söz konusu yazının yasal geçerliliğinin bulunmadığını vurgulayan Bora, “Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir. Bu tehdit, ülkemizde son dönemlerde gördüğümüz yaşanan baskıcı, ‘ben yaptım olducu ve yasa tanımazcı’ bir anlayışın yerel tezahürüdür. ‘Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın’ demek yasal değildir. Bu, pandemiden halkı sorumlu tutmaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir