Gündem

Avukat Mahsuni Karaman: AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz

Avukat Mahsuni Karaman, HDP’ye açılan kapatma davasını değerlendirdi, “AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz” dedi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da avukatlığını yapan Mahsuni Karaman, HDP’ye açılan kapatma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kapatma davasını açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve davaya bakacak Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerini AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığını hatırlatan Karaman, “Mevcut AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz” ifadelerini kullandı.

“HDP’nin kapatılma davasını inceleyecek bir mahkeme yapısı yoktur”

Karamanı’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

“HDP’nin kapatılması davasını, Partili Cumhurbaşkanının atadığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı açıyor! Davayı, yine Partili Cumhurbaşkanının atadığı Anayasa Mahkemesi üyeleri karara bağlayacak!

HDP’nin kapatılma davasını inceleyecek bir Mahkeme yapısı yoktur. Şöyle:

1- İrfan Fidan, HDP’li siyasetçilerle ilgili onlarca operasyon düzenlemiş bir AYM üyesidir. Kapatma davasında yargıç olarak görev alamaz.

2- AYM üyelerinin bir kısmı, 2016 yılında HDP’li vekillerin dokunulmazlığını kaldıran Anayasa değişikliğine yönelik itirazı reddetmiştir.

3- Demirtaş ve arkadaşlarının 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanması sonrası yapılan bireysel başvuruları bu üyeler reddetmiştir. Nitekim kararları, AİHM Büyük Dairesince hukuk dışı ve gizli siyasal amaca hizmet olarak nitelenmiştir.

4- AYM üyelerinin HDP ve HDP’li siyasetçilerle ilgili bugüne kadar yaptığı tasarrufların tümü bir kısım üyeyi bu davaya bakmaktan yasaklı hale getirirken, diğer bir kısım üyeler açısından ise reddi hakim nedenidir. Mevcut AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir