PolitikaSon 24 Saat

Attığı tweet nedeniyle HDP’li Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürülecek

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medya paylaşımı nedeniyle hakkında verilen hapis cezası kararı yarın TBMM Genel Kurulu’nda okunacak. Böylece Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülecek.

Hakkında kesinleşen yargı kararın yarın okunmasıyla milletvekilliği düşürülecek olan Gergerlioğlu ise “Bu darbeye karşı direneceğim” dedi.

‘Meclise darbe sadece bomba atmakla olmuyor’

Gergerlioğlu, Twitter hesabından “Meclise darbe, sadece bomba atmakla olmuyor. 90 bin kişinin oyunu almış bir milletvekilini meclis dışına itmeye çalışmak bu meclise bir darbedir. Ben de bu darbeye karşı direneceğim” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu hukuksuz olarak nitelendirdiği bu karara karşı Genel Kurul’dan ayrılmayacağını, zorla çıkarılması durumunda HDP grubunda bekleyişini sürdüreceğini aktardı.

Gergerlioğlu hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Yargıtay’ın onadığı karar geçen hafta Meclis Başkanlığı’na sunuldu. 

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclisin Gergerlioğlu dosyasında Anayasa Mahkemesi kararını beklemeyeceğini, bireysel başvuru yolunun hükmün kesinleşmesini engellemeyeceğini söylemişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir