GündemManşet - Yan

Alkol yasağına CHP’li belediyelerden destek

AKP tarafından hukuksuz bir şekilde dayatılan alkol yasağına CHP’li belediyeler de destek veriyor.

‘Tam kapanma’ kararının ardından hukuki bir dayanağı olmamasına rağmen alkollü içki satışı engelleniyor. İlk gün polisin yaptığı denetimlerle fiili olarak engellenen alkollü içki satışı için valiliklerden ‘yasak’ kararları çıkmaya başladı. Bazı illerdeki İl Hıfzısıhha Kurulları kararlarında CHP’li belediye başkanlarının da imzasının bulunduğu ortaya çıkarken, CHP tarafından bir açıklama yapılmadı.

Yasaklayan il sayısı 21

Valilerin başkanlığında toplanan il umumi hıfzıssıhha kurulları, kısıtlamalar boyunca alkol satışını yasaklama kararı aldı. Bu sabah itibariyle 17 Mayıs’a kadar yasak açıklayan il sayısı 21’e ulaştı. Tüm valiliklerin aynı yönde karar alacağı belirtiliyor.

CHP’ye çağrı

Yasak açıklayan illerde, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının Antalya haricinde oybirliğiyle alınması dikkat çekti. Alkol yasaklarına karşı dava açmaya hazırlanırken hıfzıssıhha kurulu kararlarını incelediklerini belirten Avukat Ali Gül, yasak kararı alan 21 ilin 9’unda CHP’li belediyelerin işbaşında olduğunu ve başkanların da kararlara imza attığını söyledi. Gül, karara imza atan CHP’li belediye başkanlarına açıklama yapma çağrısı yaptı.

Valiliklerden tarafından yayınlanan il hıfzıssıhha kurulu kararlarında da CHP’li belediye başkanlarının imzası olduğu görüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında ise “İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu’nda oy birliğiyle alındığı açıklanan 2021/28 sayılı kararda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in imzası bulunmamaktadır” denildi.

İzmir Valiliği’nin internet sitesinde yer alan İl Hıfzısıhha Kurulu kararında ise ‘oybirliğiyle’ karar alındığı ifadesi yer aldı.

“Her türlü markette yasak”

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nda, kentte alınacak tedbirlerin görüşüldüğü belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 nolu kararındaki ‘sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal gibi iş yerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması’ maddesine istinaden 29.04.2021-17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine karar verilmiştir. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”

https://yaziyor.org/2021/04/30/soyludan-alkol-yasagina-iliskin-yeni-aciklama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir