EkonomiGündemManşetMedyaTüm Haberler

AKP’den zam, Yeni Şafak’tan savunma

Elektrik, doğalgaz, LPG ve öğrenci harçlarına zam yapıldı, yandaş Yeni Şafak ise yaptığı haber ile zammı savundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yaptı. Elektriğe gelen zammın yanı sıra doğalgaza yüzde 12, LPG’ye 60 kuruş zam geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile de öğrenci harçlarına zam yapıldı.

Tıklayın: ‘Cumhurbaşkanı Kararı’ ile öğrenci harçlarına da zam geldi

Yeni Şafak’tan ‘ucuz’ savunması

Zamlar yurttaşlar tarafından büyük tepkiyle karşılanırken, yandaş Yeni Şafak Gazetesi zamları yaptığı haber ile savundu.

Yeni Şafak’ın DHA kaynaklı haberinde, “Türkiye doğalgazda en ucuz 3’üncü elektrikte ise 7’nci ülke konumunda” ifadeleri başlık olarak kullanıldı. Haberde, elektrik ve doğalgaz fiyatları alım gücü yerine yabancı para birimleri üzerinden değerlendirildi. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki değer yitimi nedeniyle Türkiye’de elektrik ve doğalgaz fiyatları ‘ucuz’ olarak yansıtıldı.

Yeni Şafak’ın iddiaları

Haberde yer alan iddialar şöyle:

“Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmakla beraber Türkiye’nin komşu ülkelerinin de dahil olduğu 40 ülke arasındaki sanayi ve ticarethane elektrik fiyatları sıralamasında vergiler hariç İrlanda 0,14 euro/kilowatsaat ile birinci sırada yer alırken, Türkiye kilowatsaat başı 0,06 euro ile 32’nci ülke oldu.

Aynı şekilde mesken abone grubunda İrlanda 0,22 euro ile birinci sırada yer alırken, Türkiye 0,066 euro ile 34’üncü oldu. Vergiler dahil edildiğinde ise sanayi ve ticarethane elektrik fiyatları sıralamasında Danimarka 0,23 euro ile birinci sırada, Türkiye 0,078 euro ile 34’üncü sırada yer aldı. Aynı şekilde mesken abone grubunda Almanya ilk sırada, Türkiye 35’inci sırada yer aldı.

Vergiler hariç 40 ülke arasındaki sanayi ve ticarethane gaz fiyatları sıralamasında ise Bosna Hersek kilowatsaat başı 0,038 euro ile birinci sırada, Türkiye 0,016 euro ile 37’nci sırada yer aldı. Aynı şekilde mesken abone grubunda İsveç 0,073 euro ile birinci sırada, Türkiye 0,016 euro ile 38’inci sırada yer aldı. Vergiler dahil edildiğinde ise sanayi ve ticarethane gaz fiyatları sıralamasında Danimarka 0,06 euro ile ilk sırada, Türkiye 0,019 euro ile 37’nci sırada yer aldı.

Avrupa ülkeleri ve Türkiye’nin çevresindeki toplam 40 ülkede doğalgaz ve elektrik fiyatları araştırıldı. Türkiye, 40 ülkenin elektrik ve doğalgaz fiyatlarının incelendiği araştırmada üst sıralarda yer aldı. Türkiye meskenlerde tüketilen elektrik fiyatlarında sıralamada en ucuz yedinci, gazda ise üçüncü ülke konumunda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir