DünyaGündemKadınManşet - Yan

AB’den Türkiye’ye İstanbul Sözleşmesi çağrısı

AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklamada bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Von Der Leyen, İstanbul Sözleşmesi konusunda Türkiye’ye çağrı yapıldığını belirtti.

“Ayrılmak doğru bir sinyal vermedi”

T24’te yer alana habere göre Saray’da gerçekleştirilen görüşme sonrası AB Türkiye Delegasyonu’na geçerek basın açıklaması yapan Von Der Leyen, “Bir yolun başındayız. Bu yolun bizi nereye götüreceği sadece müzakerelere değil, Türkiye’nin olumlu momentumuna da bağlı. Son haftalarda gördüklerimizin sürdürülebilir olduğu kanıtlanmalı. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterildiği kanıtlanmalı. İstanbul Sözleşmesi üzerine uzun bir konuşma yaptık. Ayrılmak doğru bir sinyal vermedi” dedi.

“Türkiye’yi ikna edemedik”

Leyen, konuşmasının devamında “İnsan hakları konuları müzakere edilemez. Kesinlikle ilk öncelik bunda. AİHM’in Kavala ve Demirtaş konusunda açıkça karar bildirdiğini gündeme getirdik. Avrupa Konseyi kurucusu olarak Türkiye’nin karalara saygı duyması önemli. İstanbul Sözleşmesi konusunda Türkiye’yi ikna edemedik ancak kesinlikle çağrı yaptık” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir