DünyaGündemManşet - YanPolitika

50’den fazla milletvekili imza attı: Boris Johnson’a Türkiye mektubu

İngiltere’de 50’den fazla milletvekili tarafından imza atılan bir mektup Boris Johnson hükümetine iletildi. Mektupta, Türkiye ile ilişkilerde atılması gereken adımlar hatırlatıldı.

İngiltere’de Muhafazakâr Parti Milletvekili Crispin Blunt ve İşçi Partisi Milletvekili Hilary Benn’in girişimiyle 50’den fazla üzerinde, Boris Johnson hükümetini ‘Türkiye’deki insan hakları ihlallerine karşı daha aktif bir pozisyon almaya’ çağırdı.

BBC Türkçe’nin haberine göre milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a hitaben kaleme aldıkları mektupta, İngiltere’nin Türkiye’yle ilişkilerinde atılmasını istedikleri adımları sıraladı.

“İngiltere’nin Türkiye toplumuna karşı görevi”

Türkiye’nin insan hakları yönünden gelişiminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ‘tersine döndüğü’ kaydedilen mektupta, “Türkiye’nin, insan haklarına saygı, çoğulculuk ve demokrasi yoluna dönmesi için sözünü söylemek, İngiltere’nin Türkiye toplumuna karşı görevidir” ifadeleri yer aldı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu örneği

Mektupta ayrıca, eski HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekili dokunulmazlığının kaldırılarak hapis cezasına çarptırılması ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınması örnek verilerek, söz konusu eylemlerin ‘Türkiye’nin demokratik değerleri ne ölçüde paylaştığı konusunda’ şüpheleri artırdığı savunuldu.

Ortak mektupta, İngiltere’nin dostluğunun koşulsuz olmadığının ve her zaman insan haklarından yana taraf olacaklarının Türkiye hükümetine bildirilmesi talep edildi.

HDP

Milletvekilleri, HDP’nin kapatılmasına ilişkin dosyanın Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini memnuniyetle karşıladıklarını ekledi, ancak HDP’nin önde gelen yüzlerce siyasetçisinin hapiste olduğunu ya da siyasetten men edildiğini de hatırlattı.

Açıklamada, şubat ayında Gara’da cenazeleri bulunan 13 Türkiye vatandaşı hatırlatılarak, “Türk rehinelerin PKK tarafından öldürülmesini kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

İstanbul Sözleşmesi

Açıklamaya imza atan milletvekilleri, Ankara’nın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararının da endişe verici olduğunu söyledi.

Habere göre hükümetin gündeme aldığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın umut veren bir sinyal olabileceği söylenirken, Türkiye’nin yalnızca atacağı adımlarla değerlendirilebileceği ifade edildi.

ABD örneği

ABD’de Joe Biden yönetiminin pozisyonunun Türkiye’yle ilişkiler konusunda oldukça açık hale geldiği söylenen mektupta, İngiltere’nin de aynı doğrultuda hareket etmesinin beklendiği ifade edildi.

Muhafazakâr Partili milletvekillerinin yanı sıra İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti milletvekillerinin de imza attığı mektuba, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın iki hafta içinde yanıt vermesi talep ediliyor.

https://yaziyor.org/2021/05/09/hdpnin-mektubu-sakincali-bulunarak-gergerliogluna-verilmedi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/16-ulkeden-turkiyeye-istanbul-sozlesmesi-cagrisi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/istanbul-sozlesmesi-danistay-cumhurbaskanligindan-savunma-istedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir