ÇevreSon 24 SaatTüm Haberler

Züleyha Gülüm Şırnak’taki ağaç kıyımını sordu: Hangi amaçla?

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm Şırnak’taki ağaç kıyımını meclis gündemine taşıdı. Rant ve güvenlikçi politikalara dikkat çeken Züleyha Gülün kesilen ağaç sayısını da sordu.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm geçtiğimiz hafta sosyal medyaya yansıyan görüntülerle gündeme oturan ve uzun süredir devam eden Şırnak’taki ağaç kesimine ilişkin soru önergesi verdi.

Züleyha Gülüm önergede şu ifadlere yer verdi:

“Yıllardır güvenlik gerekçeleri ile Kürt illerindeki orman ekosisteminin yakıldığı veya kesilerek katledildiği bilinmektedir. Basında yer alan bilgilere göre Şırnak’ta iki yıldır sistematik ağaç kesimi yapılarak orman alanları yok edilmektedir.

Kentin Cudi, Gabar ve Besta bölgelerinde bulunan ormanlık alanlarda günlük yaklaşık 50-60 TIR dolusu ağacın kesildiği, yalnızca 7 ayda tüm ilin ormanlarının yüzde 8’inin yok edildiği belirtilmektedir. TIRlara yüklenen kesilmiş ağaç görüntüleri kamuoyunda büyük bir tepkiye neden olmuştur.

Görüntülerden asırlık ağaçların kesildiği anlaşılmaktadır. Doğayı, ekolojiyi ve canlı yaşamını yok eden orman yangınlarıyla mücadelede etkili bir politikanın yürütülmediği, gerekli tedbirlerin alınmadığı ortadayken sistemli ağaç kesimlerinin ve orman eko sistemlerinin yok edilmesinin iklim krizini derinleştireceği, ekolojiyi geri dönülmez biçimde tahrip edeceği aşikardır. Tarım ve Orman Bakanlığı bölgedeki ağaç kesiminin durdurulması için ivedilikle adım atmalıdır.

HDP’li Gülüm Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

Şırnak’ta ağaç kıyımı ve insansızlaştırma çalışmaları Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi yapılmaktadır? Ağaçlar hangi amaçla kesilmektedir?

Şırnak’ta ormanlık alanların son beş yılda değişim oranı nedir? Yıllara göre istatistiksel dağılımı nedir? Son iki yılda kent genelinde kesilen ağaç sayısı kaçtır?

Şırnak’ta ağaç kesimiyle ormanlık alanların yok edilmeye devam edilmesi Anayasa’nın m. 169 ve Orman Kanunu’nun 91/1’e göre suç değil midir? Şırnak Barosu’nun suç duyuruları neden yanıtsız bırakılmıştır?

Ağaç kesmenin suç olduğu kanunen belirtilmişken bu suçun faillerinin kolluk güçleri veya köy korucuları olması halinde cezasızlık politikası işletildiği doğru mudur?

Güvenlikçi ve rantçı politikalar nedeniyle Şırnak’taki ormanların yok olmasına göz mü yumulmaktadır? TIRlara yüklenen kesilmiş ağaç görüntüleri hakkında bir açıklama yapacak mısınız?

Şırnak’taki orman katliamının durdurulması ve ağaç kesimin engellenmesi için harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir