DünyaGündemManşet - Yan

Zizek: Kürtler yeni bir düzen kurmanın simgesi

Slavoj Zizek, Kobane Üniversitesi’nde demokrasi üzerine ders verdi.

Slovenyalı Kültür Eleştirmeni ve Sosyolog Slavoj Zizek, resmi açılışı 2017’de gerçekleştirilen Kobane Üniversitesi’nde ‘Acaba Günümüzde Demokrasi Halen Bir Tercih Midir?’ konulu ders verdi.

“Kürtler! Sizler, entelektüel bir toplulukla fiilen var olan bir ütopya oluşturdunuz” diyen Zizek, “Sadece direnmenin değil, yeni bir düzen kurmanın da simgesisiniz” ifadelerini kullandı.

Zizek’in dersinden öne çıkanlar şöyle:

  • Kürtler! Sizler, entelektüel bir toplulukla fiilen var olan bir ütopya oluşturdunuz. Sadece direnmenin değil, yeni bir düzen kurmanın da simgesisiniz.
  • Siz Kürtler gibi bazı istisnalar dışında insanlık giderek daha fazla bölünmüş durumda ve artık liberal demokrasi de yok. Bir devrimin görevi sadece insanları temsil etmek değil, aynı zamanda insanların ne istediklerinin farkına vardırmaktır
  • Burada olanın daha iyi işlemesi için çabalamak yerine, daha iyi bir dünya inşa etmeye çalışmalıyız. İdeoloji soyut bir değerler sistemi değildir. İdeoloji, günlük pratiklerinize kazınmıştır. Nasıl evleniyorsak, nasıl yiyorsak, nasıl seviyorsak; bu ideolojidir. 
  • Krizi bugün büyük seçimlerle (elections) çözemezsiniz. Zaten burada belli bir dayanışma varken seçimler işlevselleşir, birbirimize karşı çıkabiliriz ama temel kuralları çerçevesinde uzlaşırız. Bu, bugün hayal edebileceğimiz bir şey değil.
  • Liberal demokrasi, temel bir sosyal sözleşmeyi gerektirir. Hegel’in işaret ettiği gibi belirli bir şey, gündelik gelenekler. Toplumu bir arada tutan budur. Kurallar, ancak yazılı olmayan kurallar. Bugün çözülen tam olarak bu ve krizlere neden olan da bu.
  • Amerikalılar sizi terk ettiğinde, anti-emperyalistler tarafından Amerikalılarla çalışmakla suçlandığınızı hatırlıyor musunuz? Bu, sizin durumunuzda somutlaşan temel yalandır. Temel bir gerçek, herkesin bunun için hayatını feda etmesi gerektiği anlamına gelmez.
  • Siz Kürtlerin somutlaştırdığı Marksizmin temel dersi: Zulmün olduğu bir ülkede gerçek (truth) tarafsız değildir. Gerçeği ancak o ülkedeki en radikallerin, en çok ezilenlerin konumundan formüle edebilirsiniz. Gerçek, etkileşimli bir kategoridir.
  • Demokrasi radikal bir şekilde yeniden inşa edilmeli. Bunu sizden öğreneceğiz. Demokrasiden ne kastettiğinizi yeniden düşünmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir