DünyaSon 24 SaatTüm Haberler

Zelensky’den eşcinsel evlilik açıklaması: Savaş koşullarında anayasayı değiştiremiyoruz

Zelensky, eşcinsel evliliğin yasallaştırılması için toplanan imzalara olumlu yaklaştı. Ancak anayasal süreç için savaşa işaret etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky eşcinsel evliliğin yasallaşması konusunda açıklama yaptı. Açıklamada, Ukrayna’da savaş devam ederken eşcinsel evliliği yasallaştırmanın mümkün olmadığını belirtti. Yasallaşması için anayasada değişiklik yapılması gerektirdiğini söyledi.

Buna ek olarak hükümetinin insan hakları ve özgürlüklerini tesis etme kapsamında eşcinsel ilişkilerin yasallaştırılmasına yönelik çözümler ürettiğini söyledi.

Zelensky, anayasada yer alan 157. Maddeye göre, Ukrayna Anayasası’nın sıkıyönetim veya OHAL esnasında değiştirilemeyeceğini hatırlattı.

Ne olmuştu?

Ukrayna’da, eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasının istendiği dilekçe için 28 binden fazla imza toplandı.

Ukrayna’da eşcinsellik yasadışı olmasa da, eşcinsel evlilik ya da ilişkiler henüz kabul görmüyor. Bu durum özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürecinde orduya katılan LGBTİ+ bireyler için, eşcinsel birliktelik içerisinde olanlar partnerlerin öldüklerinde defnedilememeleri gibi problemlere neden oluyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir