DünyaGündemManşetPolitika

Zelenskiy: Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesi engellenmeli

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy’le görüştü. Erdoğan, Türkiye’nin ‘ateşkes için çaba gösterdiğini’ söylerken, Zelenskiy Boğazların kapatılmasından dem vurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüşmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy’le görüştüğü açıklandı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve son gelişmeler ele alındı. Erdoğan’ın “daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini” ifade ettiği belirtildi.

Boğazları kapatma çağrısı

Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dostum Erdoğan’a ve Türkiye halkına güçlü destekleri için teşekkür ediyorum. Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesinin engellenmesi ile ciddi miktarda askeri ve insani destek, Ukrayna için bugün özellikle önemli. Ukrayna halkı bunu unutmayacak” ifadelerini kullandı. 

Rusya: Bildirim almadık

Haberin sosyal medyada ‘Türkiye Boğazları kapattı’ şeklinde yayılmasının ardından, Rusya’dan da açıklama var. Interfax ajansının haberine göre, Rusya “Türk tarafından Boğazların Rus savaş gemilerine kapatıldığına dair herhangi bir resmi bildirim almadık” açıklaması yaptı.

Reuters ajansına Ankara’dan konuşan bir yetkili de, “Türkiye Boğazların Rus gemilerine kapatılması yönünde bir karar almadı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir