SağlıkTüm Haberler

Yüzümle Mutluyum Derneği: Ön yargıyla yaklaşmayın, ayrımcılık yapmayın!

Yüz bölgesindeki kemik ve doku gelişimini etkileyen sorunlarla dünyaya geldiler, yüzlerindeki farklı görünüm nedeniyle ayrımcılık ve ön yargılarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Karşılaştıkları ön yargıları kırmak için güçlerini birleştirip, “Yüzümle Mutluyum” dediler. Şimdi ise Face Equality International’ın yayınladığı Uluslararası Medya Standardı ile “uzun bakışlar”a maruz kalmadan sosyal hayatın içinde daha fazla yer almak ve medyada daha çok görünmek istiyorlar.

Apert Sendromu, Treacher Collins Sendromu, dudak-damak yarığı, Miller Sendromu, vitiligo, yanık, Negar Sendromu gibi çok sayıda neden, yüz bölgesinde görünür farklılıklara yol açabiliyor. Türkiye’de yaklaşık 720 bin kişinin yüz bölgesindeki bu belirgin farklılıklarla hayatını sürdürdüğü tahmin ediliyor.

Yüzümle Mutluyum Derneği, yüz bölgesinde görünür farklılıkları olan bireyler için Türkiye’de faaliyet gösteren ilk ve tek sivil toplum kuruluşu. Aynı zamanda Face Equality International ağı üyesi ve uluslararası temsilcisi.

Yüz bölgesinde görünür farklılıkları olan kişileri temsil eden ve küresel bir birlik olan Face Equality International ağı “görünür farklılıklar” hakkında yeni bir Uluslararası Medya Standardı yayınladı. Medyada daha fazla yer almak, görünür olmak istiyorlar. Haberlerde, programlarda, filmlerde kullanılan dile, tarza ve görüntülere dikkat edilmesini talep ediyorlar.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir