EkonomiManşet - Yan

Yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine borcu 951 milyar TL

CHP’li Burhanettin Bulut, yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine borcu 951 milyar TL borcu olduğunu açıkladı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine toplam 951 milyar TL borcu olduğunu, bu borcun 4 -11 Haziran tarihleri arasında 6,5 milyar lira artarak 894,1 liraya yükseldiğini kaydetti. Bu borcun 18,6 milyar lirasının zamanında ödenmediği için takipte bulunduğunu belirten Bulut, “Bu borcun 729 milyar lirası tüketici kredilerinden, 165 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinden kaynaklanıyor” dedi.

Bulut, yurttaşların zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçların da 13 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,4 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 18,6 milyar lira düzeyinde bulunduğunu kaydetti.

34 milyondan fazla yurttaş borçlu

CHP’li Bulut, bankalara tüketici kredisi borcu bulunan kişi sayısının ise son bir yılda 2 milyon 153 bin kişi daha artarak Nisan 2021 itibarıyla 34 milyon 538 bin kişiye çıktığını bildirdi. Bulut, “Türkiye’de 34 milyon 158 bin kişinin bir veya birden fazla bankaya bireysel kredi borcu bulunuyor. 2 milyon 86 bin kişi de finansman şirketlerine borçlu” ifadelerini kullandı.

“İktidar, halka büyüme masalları anlatıyor”

Rakamların yurttaşların yaşadığı ekonomik krizi derinden hissettiğini gösterdiğini belirten Bulut, “Vatandaşın borcu gırtlağa dayandı. İktidar, halka büyüme masalları anlatıyor. Vatandaş, destekten yoksun esnaf, pandeminin derinleştirdiği ekonomik kriz içerisinde kredi, borç, faiz sarmalında borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Ülkenin yarısı borç harç içinde hayatını idame ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir