EmekManşet - YanMedya

Yol TV Muhabiri Özge Uyanık polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

Emniyet’in ‘görüntü ve ses kaydı’nı yasaklayan hukuksuz genelgesi sonrası polis müdahalesine maruz kalan Gazeteci özge Uyanık, suç duyurusunda bulundu.

1 Mayıs’ta haber takibi yaptığı esnada polis müdahalesine maruz kalan ve görevini yapması engellenen Yol TV Muhabiri Özge Uyanık, polisler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına, TGS Ankara Şube yöneticisi Alican Uludağ, TGS Avukatı Meliha Selvi, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve Gazeteci Rahmi Yıldırım katıldı.

Uyanık tarafından yapılan suç duyurusunda hukuka aykırı genelge nedeniyle Emniyet Genel Müdürü ‘kanunsuz emir vermek’, genelgeyi gerekçe göstererek görüntü alınmasını engelleyen polis memurları ise ‘tehdit’, ‘mala zarar vermek’, ‘görevi kötüye kullanmakla’ suçlandı.

Alican Uludağ’dan açıklama

Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan TGS Ankara Şube Yöneticisi Alican Uludağ, son dönemde Türkiye’de gazetecilere yönelik sistematik bir saldırı olduğunu dile getirdi. Gazetecilerin alanda görevini yapamaz hale geldiğini belirten Uludağ, “Son örnek arkadaşımız Özge’nin başına gelen oldu. Tabii bunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hukuka aykırı genelgesi etkili oldu. Gazetecilere yönelik fiili müdahalenin son bulması için yargı önünde mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye demokratik bir hukuk devleti ve basın özgürlüğü bunun temelini oluşturuyor. Bu genelgenin geri çekilmesini ve gazetecilerin görevlerini özgürce yapmasının sağlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“Nerede bir hukuksuzluk görürsek kayıt altına alacağız”

Suç duyurusunda bulunan Özge Uyanık, “Nerede bir hukuksuzluk, insanlık dışı muamele, hak ihlali görürsek biz bunu kayıt almaya devam edeceğiz. Biz işimizi yapıyoruz. Görevimizi yaparken kamusal alanda hiçbir kamu görevlisi tarafından engellenmek istemiyoruz” dedi.

“TGS olarak genelgenin iptali için dava açıyoruz”

TGS avukatı Meliha Selvi de “TGS olarak bu genelgenin iptali için de dava açıyoruz” diye belirtti. Genelgenin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve Danıştay tarafından iptal edileceğinden hiçbir şüphe duymadıklarını ifade eden Selvi, genelgenin basın hürriyetini engellediği gibi sansür de yarattığını ifade etti. Polisin görevinin vatandaşın ve basının karşısında olmak olmadığını söyleyen Selvi, “Görevleri güvenliklerini ve basın hürriyetini sağlamaktır. Genelge öncelikle polis memurlarının haksız bir şekilde müdahalelerine ve kendilerinin de zorda kalmalarına neden olduğu için de geçersizdir” dedi.

https://yaziyor.org/2021/05/04/emniyet-genelgesine-karsi-36-baro-dava-acti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir