GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

YKS sonuçları açıklandı: YKS sonuçları nasıl ve nereden sorgulanır?

ÖSYM beklenen tarihten erken YKS sonuçlarını açıkladı. YKS sonuçları 2022 – 2023 akademik yılında üniversiteye yerleşmek isteyen yüz binlerce öğrenci tarafından merakla araştırılıyor.

Temel Yeterlilik, Alan Yeterlilik ve Yabancı Dil Testi olmak üzere üç farklı oturumda gerçekleşen üniversiteye giriş sınavının ardından ÖSYM’nin sonuçları açıklamasını bekleyen yüzbinlerce aday bugün 07:00 itibari ile sonuçlara erişebiliyor. ÖSYM’nin 20 Temmuz’da açıklayacağı sonuçları 2 gün önceden açıklaması adaylar için sürpriz oldu.

Adaylar sonuçlara nereden ve nasıl ulaşacak?

Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen üniversite adayları ÖSYM’nin bu sayfasından sonuçları öğrenebiliyor. Sonuçları öğrenmek için T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi gerekiyor.

SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

18-19 Haziran 2022 tarihlerinde tamamlanan YKS için sonuç araştırması ise hız kesmiyor. Heyecanlı bekleyiş sona erdi.

Adaylar, sınav sonuçlarına 18 Temmuz 2022 tarihinde saat 07.00’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden

Sınav sonuçları nasıl kullanılacaktır?

TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL sınav puanları hesaplanan adaylar, bu puan türleri ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Ancak başarı sırası aranan programları en düşük başarı sırasına sahip adaylar tercih edebileceklerdir. İlgili sınav puanı hesaplanmayan adaylar bu puan türlerinde öğrenci alan programları tercih edemeyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir