Bilim ve TeknolojiManşetSon 24 Saat

Whatsapp, Türkiye’de tartışma yaratan kararından geri adım attı

Geçtiğimiz yılın sonlarında WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesini değiştireceği açıklanmıştı. Bu değişiklik ile birlikte Facebook ve Facebook çatısı altındaki diğer şirketler kullanıcı verilerine ek izin almadan ulaşabileceklerdi. AB’de uygulayamadığı kararı Türkiye’de uygulamak istemişti ancak sert tepkiler aldı.

AB ülkelerinde tepki üzerinde geri adım atan Facebook, AB üyesi ülkelerdeki kullanıcıların şartları kabul etmeseler de WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilecekleri belirtildi. Diğer ülkelerdeki kullanıcıların ise yeni şartları kabul etmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

Bu zorunlu tutma tavrına karşı Türkiye başta olmak üzere pek çok ülke WhatsApp’ı protesto ederek farklı uygulamalara geçiş yaptı.

Kabul etmeyenler Whatsapp’ı kullanamayacak

Bu durum sonrasında Türkiye’de de geri adım atan Facebook sözleşmenin gözden geçirileceğini ve nihai kararın 15 Mayıs’ta verileceğini duyurdu. 15 Mayıs yaklaşırken yapılan yeni açıklamada şartların aynen sunulacağı ve kabul etmeyenlerin WhatsApp’ı aşamalı olarak kullanamayacağı söylenildi.

Facebook geri adım attı

Fakat gelen yeni tepkiler üzerine Facebook bir kez daha geri adım attı. Bu sefer yapılan açıklamada kullanıcıların yeni sözleşmeyi kabul etmeseler dahi WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilecekleri ve hiçbir kısıtlamanın söz konusu olmayacağı belirtildi.

Yani bu olay sonucunda Facebook’un tamamen olmasa da büyük oranda geri adım attığını söyleyebiliriz. Yani hali hazırda sözleşmeyi kabul etmeseniz bile WhatsApp’ı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz. Bu da kullanıcılar için olumlu bir gelişme diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir