KadınManşet - YanSon 24 Saat

Uzman çavuşun bir kadına uyguladığı şiddet 22 kadın milletvekilinin imzasıyla Meclis’e taşındı

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Rahime Ö.’nün uzman çavuş Ferhat K. tarafından darbedilmesi HDP’li kadın milletvekillerince TBMM gündemine taşındı. 22 kadın milletvekili, yargı sürecine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 22 soru önergesi verdi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Rahime Ö., çocuğunu kovaladığı için tepki gösterdiği uzman çavuş Ferhat K. tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılmıştı. HDP’li 22 kadın milletvekilli konuyu 22 soruyla Meclis gündemine taşıdı.

Soru önergesi veren milletvekilleri, Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Sürücü, Dersim Dağ, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya, Ebru Günay, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Filiz Kerestecioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Muazzez Orhan, Nuran İmir, Oya Ersoy, Pero Dundar, Remziye Tosun, Semra Güzel, Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Tülay Hatimoğulları, Züleyha Gülüm.

Türkiye’de kadına şiddet suçlarına her geçen gün bir yenisi eklendiği belirten HDP’li vekiller, “Son olarak Bingöl ilinin Karlıova ilçesinde Uzman Çavuş Ferhat K.’nin R.Ö. isimli kadına fiziksel şiddet uygulamasının basına yansıması üzerine kamuoyunda büyük bir tepki oluşmuştur” dedi.

Apartmandaki diğer kadınları rahatsız ettiği, hakaret ettiği söylenmişti

Vekiller devamında “Uzman çavuş hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş olmasına rağmen Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun eve gitmesine engel olmayacağını ifade ettikleri belirtilmiştir. R.Ö. uzman çavuşun apartmanda kadınları sürekli rahatsız ettiğini, kadınlara hakaretler ettiğini ve kavga çıkardığını dile getirmiştir. Uzman Çavuş Ferhat K., kendisini şikâyet edeceklerini söyleyen komşularına daha önce ‘kime şikâyet ediyorsanız edin’ diyerek suç işlemeye devam etmiştir” bilgilerini paylaştı.

Vekiller Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“1- Bingöl’de R.Ö.’yü ölümle tehdit eden Uzman Çavuş Ferhat K.’ye verilen uzaklaştırma kararı yeterli midir?

2- Uzman Çavuş hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? İdari soruşturma aşamasında uzaklaştırma kararı verilecek midir?

3- Bingöl Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun R.Ö.’nin evine gitmesine engel olmayacağına dair ifadeleri ne anlama gelmektedir?

4- R.Ö. ve ailesinin can güvenliği sağlanacak mıdır?

5- R.Ö.’nün Ferhat K. hakkında dile getirdiği “diğer komşuları rahatsız etme, hakaret etme, kavga çıkarma” gibi kamu huzurunu bozan davranışlarına dair bir yaptırım uygulanacak mıdır?

6- Ferhat K.’nin “kime şikayet ederseniz edin” demesinin sebebi nedir? Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?

7- Hala yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’nin bu olay ile doğrudan ilişkili olan;

– Mağdura hukuk yollarının ücretsiz anlatılması ve hukuk davalarının açılmasına dair 29. maddesi,

– Mağdurun eşitliğinin gözetilmesi ve din, dil, ırk temelli bir ayrımcılık yapılmamasına dair 4. maddesi

– Çocuk tanıkların korunması ve yaşlarına uygun psikososyal danışmanlık hizmeti verilmesine dair 26. maddesi uygulanacak mıdır?

8- Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet, tecavüz ve istismar suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?

9- Bingöl ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet, istismar ve tecavüz suçu vardır?”

HDP’li kadınlar Rahime Ö.’ye ziyaret

Diğer yandan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, uzman çavuş Ferhat K.’nin şiddetine maruz kalan Rahime Ö.’yü evinde ziyaret etti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, kolluk güçlerine tanınan cezasızlık politikasının yarattığı hukuksuzluklara dikkat çekerek, hak ihlallerine alışmayacaklarını ve bu yüzden olayın takibini ve mücadelesini sonuna kadar yürüteceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir