SağlıkSon 24 SaatTüm Haberler

Ürkütücü ‘biyolojik saat’ testi: Yaşamak için kaç yılınız kaldı?

Ürkütücü ‘biyolojik saat’ testi, yaşamak için kaç yılınız kaldığını ortaya çıkarmayı vaat ediyor.

Son teknolojinin kullanıldığı bir test, yalnızca tükürük örneği kullanarak müşterilere gerçek biyolojik yaşlarını söyleme gücüne sahip.

Yeni yöntemler bir kişinin hayatında kalan senelerin sayısını tam olarak tahmin ettiğini iddia ediyor.

Yaşınız, yaşadığınız süre boyunca Güneş’in Dünya etrafındaki dönüşlerinin sayısını temsil eder.

Yaşı bu terimlerle ölçümlemek, hücrelerinizin durumunu ya da vücudunuzun genel sağlığını etkilemez.

Yeni kurulan şirketler, ‘biyolojik yaş’ testleri sayesinde yaşı nasıl hesapladığımızı yeniden keşfetmeye çalışıyor.

Testlerin, bir kişinin kalan yaşama süresine dair daha doğru bilgiler ürettiği söyleniyor.

Testlerin biri, hastaların hücrelerinin ‘telomerlerini’ ölçmekte. Telomerler de her bir kromozomun iki ucunda da bulunan spesifik DNA-protein yapılarıdır. Telomerler, tekrarlanan kısa DNA dizilerinden oluşmakta.

Yaşlandıkça, telomerler kısalır. Bunun sonucunda da yaşlanma belirtileri ve hastalıklara karşı savunmasızlık ortaya çıkar.

Elysium Health adında ki bir şirket, 449 dolara biyolojik yaş testini sunuyor. Müşteriye ait DNA’da 100.000’den fazla ‘metilasyon modelini’ test ediyor.

Sonuç olarak bir kişinin ‘epigenetik saatine’ yani DNA’larının biyokimyasal analizine dayanan yaşına ilişkin görüş sunmaktadır.

Bu testlerin yaşlanmanın etkilerini değiştirmek gibi bir etkisi yok. Ancak sonuçlar kişinin geleceğe olan bakış açısını değiştirebilmekte.

Teste giren bir Elysium müşterisinin oğlu The Guardian’a verdiği röportajda ‘Oğlumda çok büyük bir rahatlama oldu. Çünkü bu test onun hayatta yeni ümitler bulmasına yardımcı oldu. Gerçekten ne kadar hızlı yaşlandığını bilmek, ona yenilenmiş bir benlik duygusu kazandırdı ve önümüzdeki on yıl içerisinde nasıl yaşaması gerektiği konusunda planlama yapmasını sağladı’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir