EkonomiEmekManşet - Yan

Urfa’da son iki ayda 30 kişi intihar etti

Urfa’da bir hafta içerisinde 9, son iki ayda ise 30 kişi yaşamına son verdi.

Urfa’da bir hafta içerisinde 9, son iki ayda ise 30 kişi yaşamına son verdi. Uzmanlar intiharların ana sebebi olarak yaşanılan derin ekonomik krizi ve adalete olan inancın yitirilmesini işaret ediyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sosyal Hizmet Uzmanı Nazif Dağ, gelecek umudunu kaybeden insanların ‘Ben bu acılara artık katlanamıyorum, beni ancak ölüm kurtarır’ düşüncesiyle intihara sürüklendiğini ifade ediyor.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve yaşam standartlarının kişilerin depresyona girip girmemesiyle birebir bağlantılı olduğunu vurgulayan Dağ, “Toplumsal gelişmişlik düzeyinin intihara etkisi üzerine dikkat çekmek gerekir. Eğer insanların gelecekle ilgili beklentileri varsa, gelecekten umutları varsa ve kendilerini bulundukları ortamda var edebiliyorlarsa, ekonomik sorunları yoksa o zaman kişi neden intihar etsin?” diye konuştu.

“İnsanlar adalet olmadığını düşünüyor”

MA’dan Lezgin Tekay’a konuşan ve umutsuzluğun intiharın temel sebebi olduğunun altını çizen Dağ, “İnsanların kendini çaresiz hissetmesi, gelecekten bir beklentisinin olmaması, kendini değersiz hissetmesi de bir sorundur. Son dönemlerde ülkemize bakıyoruz; insanlar bu ülkede adaletin olmadığını düşünüyor. İnsanlar neden sorun yaşar? Bir adaletsizliğe uğradığı için. Sonucunda tepki gösterir topluma. İnsanlar artık, ‘adaletin işlediğine inanmıyoruz’ diyorlar” şeklinde konuştu.

“Yoksulluk intiharı tetikleyen bir etmendir”

İnsanların yaşadığı ekonomik sorunların koronavirüs salgınıyla birlikte daha da arttığına dikkat çeken Dağ, şunları ekledi:

“Birçok insan işlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Bir o kadarı dükkanlarının kepenklerini indirdi. Aylık gelirleriyle temel ihtiyaçlarını karşılayamadı. Ekonomik nedenlerin de intihara sürükleyici sebeplerden olduğunu biliyoruz. Çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için, iyi bir gelecek vaat edemediği için intihar eden insanlara tanık oluyoruz. Bunların kökeninde ekonomik nedenler var, yoksulluk var. Yoksulluk intiharı tetikleyen bir etmendir. Bu dönemde de ülkemizde yoksulluk yaşanıyor. İşsizlik bu ülkenin birinci sorunlarından birisi.”

“İntiharlar önlenebilir”

Dağ, intiharların bireysel ve toplumsal faktörlerden etkilendiğini, bundan hareketle Urfa’da son bir haftada intihar eden 9 kişinin mental ve ruhsal sağlıklarında ne tür değişiklikler yaşandığını merak ettiklerini de paylaştı.

“Çünkü yaşanan intiharlar aslında önlenebilir” diyen Dağ, sürdürülebilir, yenilenebilir ve kontrol edilebilir hizmetlerin tamamının devlet eliyle verilmesi ve bunun sürekli bir biçimde yenilenebilmesinin toplumsal ruh sağlığında etkili olan depresif durumu iyileştirebileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir