DünyaKültür SanatManşetTüm Haberler

UNESCO uyardı: Afgan kültürel mirasına verilen hasar kalıcı olabilir

UNESCO Taliban rejiminin kontrolü ele geçirmesi üzerine Afganistan’ın kültürel varlıklarının korunması için çağrıda bulundu.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından yapılan açıklamada bölgenin tarihi yapılarına verilebilecek hasarı ve yapıların yağmalanmasını engellemek için önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Taliban, devasa Buda heykellerini yok etmişti

Taliban’ın geçmiş zamanlarda verdiği zararlar göz önüne alan uzmanlar Afgan kültürel mirasın korunması konusundaki endişelerini dile getirdiler. 2001 yılında Taliban güçleri 6.yüzyılda tamamlanan Orta Afganistan’da bulunan iki
devasa Buda heykelini yok etmişti.

Taliban’ın bombaladığı Buda heykeli

The Art Newspaper’a konuşan bir müze küratörü bu sefer Afgan kültür alanlarının daha çok hasar görebileceğini söyledi. Amerikan askeri birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi ile Taliban güçleri geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde Lashkar Gah ve Tirin Kot da dahil olmak üzere ülkede ki kilit şehirleri ele geçirdi. Geçen hafta Taliban rejimi başkent Kabil’i kontrolü altına aldı.


UNESCO’dan yapılan açıklamada Afganistan’ın kültürel alanlarının ülkenin tarihinin ve ulusal benliğinin bir parçası olduğu belirtildi. Kültürel mirasa herhangi bir zararın sadece Afgan vatandaşları için yapılacak olan insani yardım ve kalıcı barış için gereken koşullar üzerinde olumsuz etki yaratacağı bildirildi.

Afganistan Ulusal Müzesi

Kabil’de bulunan Afganistan Ulusal Müzesi yağmalama tehditleri karşısındaki endişelerini dile getirdi. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Kabil şehrinin eşi benzeri görülmemiş bir kaosla karşı karşıya geldiği, bu kaotik durumun devam etmesi durumunda müzede bulunan tarihi eserlerin ve eşyaların güvenliği konusunda endişe ettiklerini dile getirdiler.

Bamiyan’da bulunan Buda heykellerinin yirmi yıl önce Taliban tarafından yıkılmasının ardından UNESCO, Kabil yakınında bulunan Logar ve Kapisa vilayetlerini korumak için Afganistan İçişleri Bakanlığı ile bir program başlattı.

Afganistan ayrıca UNESCO tarafından denetlenen Ghor vilayetinin batısında bulunan Cam’daki Mİnare ve Arkeolojik Kalıntılar Müzesine de ev sahipliği yapmaktadır. Mayıs 2019 tarihinde Taliban güçleri 12.yüzyıldan kalma tarihi
alanın yakınındaki noktaların kontrolünü ele geçirerek sahaya erişimi engellemiş ve 18 Afgan güvenlik görevlisini öldürmüştü.

Çeviri: Gözde Batmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir