DünyaGündemManşet - YanPolitikaSon 24 Saat

Ukrayna’dan ‘Ermeni Soykırımı’ açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden’in açıklamasının ardından bir açıklama da Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’dan geldi. Arsen 1915’te yaşananların devlet seviyesinde ‘soykırım’ olarak ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Avakov, Facebook hesabından şu paylaşımı yaptı.

“Ermeni soykırımı, tek bir halkın trajedisi değil. Bu, tüm insanlık için korkunç ve maalesef incelenmemiş bir ders, çünkü halâ hiçbir ülke ve hiçbir halk trajedinin tekrarlanmasına karşı güvende değil. Tam da bu yüzden Ermeni soykırımı devlet seviyesinde tanımak bu kadar önemli. Suçu kınamak, ihtilaf ve anlaşmazlık ne olursa olsun bu tür şekilde ‘çözümünün’ kabul edilemez olduğunu ilan etmek, siyasi taahhütler üstlenmek.”

Sputnik’te yer alan habere göre; ‘Soykırımın’ Batı’da tanındığını ve onlarca ülke tarafından kınandığını anımsatan Ukraynalı bakan, Ermenilerin Ukrayna’nın modern tarihindeki rolüne de dikkat çekerek, 2014’te darbeyle neticelenen Maydan olaylarında ilk ölenlerden birinin Ermeni Sergey Nigoyan olduğunu ve Ermenilerin Ukrayna ordusu saflarında Donbass’ta savaştığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir