Bilim ve TeknolojiManşet - YanSağlık

Uğur Şahin, Covid-19 aşısının yeni bir versiyonunun geliştirildiğini açıkladı

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, Covid-19 aşısının yeni bir versiyonunun geliştirildiği ve onay almaya çalıştıklarını açıkladı.

Pfizer ile beraber koronavirüse karşı aşı geliştiren Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO’su Uğur Şahin, Pfizer/BioNTech aşısının en önemli dezavantajları arasında sayılan depolama koşullarında değişikliğe gidilebileceği açıkladı.

Şahin, mevcut koşullarda iki ila sekiz derece arasında beş gün boyunca muhafaza edilen aşının, bu derecelerde altı aya kadar dayanabilen bir versiyonu için onay almaya çalıştıklarını belirtti.

Financial Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Şahin, “İlk formülasyonumuzun, eksi 80 derecede depolanması gerekiyordu. Şu anda, henüz onaylanmamış bir versiyonumuz var ve bu 2-8 derece sıcaklıkta, altı ay süreyle saklanabilir” dedi.

Üretim hedefi 3 milyar doza yükseldi

Daha önce, bu yıl içerisinde 2.5 milyar doz aşı üretebileceklerini belirten Şahin, üretim hedefini 3 milyar doza yükseltti. 2021’deki aşı üretiminde hedeflerinin 3 milyar doz olduğunu söyleyen Şahin, “Ekiplerimiz, üretim ölçeğini artırmak adına harika bir iş çıkardı. Çok fazla teknik sorunla karşılaşmadığımız ve teslimat programına uyduğumuz için mutluyum” ifadelerini kullandı.

https://yaziyor.org/2021/04/30/ugur-sahin-asida-patent-hakki-kaldirilsin-cagrisina-yanit-verdi/
https://yaziyor.org/2021/04/28/ugur-sahin-ucuncu-doza-ihtiyac-olacagini-dusunuyorum/
https://yaziyor.org/2021/03/31/ugur-sahin-yaz-sonu-normallesme-mumkun-olabilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir