GündemManşet - Yan

Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için işlemleri başlattı

Türkiye gündeminde adı en çok konuşulan isimlerden biri haline gelen Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için çalışma başlatıldığı açıklandı.

Türkiye, ABD’nin talebiyle Avusturya’da gözaltına alınan ve Türkiye’de ‘kara para aklamak’ suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için işlem başlattı.

Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu şahıs dün, 19 Haziran günü Viyana’dan takriben 260 kilometre uzaklıkta bir kasabada gözaltına alındı. Ve kendisi akşama doğru Viyana’ya getirildi. Hali hazırda Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi’nde bulunmaktadır. Hakim karşısına çıkmayı beklemektedir. Kurallar gereği, doğal akış gereği yarın çıkması büyük bir ihtimal. Bizlerde bakanlığımızdan aldığımız talimat doğrultusunda gereğini yerine getirerek iade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

İddialar

Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 134 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği, 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralarla Sezgin Baran Korkmaz’ın kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı iddia ediliyor.

Kingston Kardeşler’in, Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, Korkmaz ve Türkiye irtibatlarıyla ilgili iletişim bilgilerini ABD’li savcılarla paylaştığı öne sürülüyor.

https://yaziyor.org/2021/06/20/ahmet-siktan-veyis-atese-yanit/
https://yaziyor.org/2021/06/17/gazeteci-serkut-bozkurt-sezgin-baran-korkmazdan-para-alan-12-gazeteciden-biri-ahmet-hakan/
https://yaziyor.org/2021/06/20/veyis-ates-ile-firari-sezgin-baran-korkmaz-gorusmesinin-ses-kaydi-yayinlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir