ÇevreGündemManşet - Yan

Türkiye Ormancılar Derneği’nden İkizdere açıklaması

Türkiye Ormancılar Derneği, İkizdere’deki doğa katliamına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yöre halkının haklı mücadelesini tüm benliğimizle ve mesleki duyarlılığımızla destekliyoruz” denildi.

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) tarafından yapılan basın açıklamasında, Rize’nin İkizdere ilçesinde süren doğa katliamına tepki gösterildi ve yapılmak istenen taş ocağı projesinin iptal edilmesi gerektiği vurgulandı.

“Ekolojik ve sosyal maliyeti çok yüksek”

Bölgede yaşanabilecek yıkımları gösteren 8 sayfalık bir rapor da hazırlayan TOD, “Yer seçiminde kamulaştırma bedeli ödememek için genellikle ormanlık alanlar ya da dere yatakları tercih edilmektedir. Bu tercih nedeniyle kamu kurumları ve şirketlerin ekonomik maliyeti bir miktar düşse bile, bu uygulamanın ekolojik ve sosyal maliyeti çok yüksek olmaktadır. Bu tür uygulamalar ülkemizin doğal varlıklarının nasıl bir talana maruz bırakıldığı ve olağanüstü doğal varlıkların nasıl değersizleştirildiğinin en açık kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

“Orman tahribatının önü açılıyor”

Mevcut yaşam birliklerini ve habitatları tamamen yok ederek kayalığa dönüştürecek bir faaliyet için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmesinin eleştirildiği açıklamada, “Üstelik bu karar verildikten sadece kırk gün sonra 13,45 hektar olan ocak alanının 37,02 hektara ve 15.7 milyon ton olan yıllık taş üretiminin 20 milyon tona çıkarılmasına yönelik kapasite artışı için ÇED başvurusunda bulunulmuş ve başvuruda 2025 yılına kadar üretim yapılacağı açıklanmaktadır. Taş ocağının gerekçesi olarak İyidere ilçesinde yapılması planlanan lojistik merkez ve liman gösterilmektedir. Ancak bu lojistik merkez ve limanın ÇED raporunda ‘Proje kapsamında herhangi bir malzeme ocağı işletilmesi veya hazır beton tesisi kurulması planlanmamaktadır’ diye yazmasına rağmen İkizdere’deki taş ocağında işlemlere başlanmıştır. Böylece hem lojistik merkez ve limanın ÇED raporuna aykırı hareket edilmiş, hem de hukuki bir temeli olmayan bir gerekçeyle orman tahribatının önü açılmış olmaktadır” ifadeleri yer aldı.

“Yöre halkının haklı mücadelesini tüm benliğimizle ve mesleki duyarlılığımızla destekliyoruz”

Taş ocağının faaliyetin sona ermesinden sonra bölgenin rehabilite edileceğinin proje tanıtım dosyasında taahhüt edildiği vurgulanan açıklamanın sonunda şu ifadeler yer aldı:

“Ancak sıyrılması öngörülen toprak miktarı sadece 20 cm kalınlıktadır ve faaliyet sonrası som kayanın üzerine serilecek 20 cm toprak üzerinde ağaç yetişmesi mümkün değildir. Nitekim ülkemizde başta mermer ocakları olmak üzere birçok taş ocağının rehabilite edilemediği de ortadadır. Türkiye Ormancılar Derneği, ülkemizin en güzel, doğal zenginlik açısından en varsıl yörelerinden birinde, yöre halkının haklı olarak karşı olduğu bu doğa düşmanı projenin derhal iptal edilmesi gerektiğini beyan etmektedir. Yöre halkının haklı mücadelesini tüm benliğimizle ve mesleki duyarlılığımızla destekliyoruz.”

https://yaziyor.org/2021/05/10/bakan-karaismailoglundan-ikizdere-aciklamasi/
https://yaziyor.org/2021/05/09/ikizderede-koylerin-icme-suyu-kaynaklari-kapatildi/
https://yaziyor.org/2021/05/09/ulastirma-bakanina-gore-ikizderede-tas-ocagi-istemeyenler-marjinal-gruplar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir