GündemManşet - Yan

Turgut Kazan: ‘Cumhuriyet Savcılığı’na son veriyorlar

Hukukçu Turgut Kazan, AKP’nin Meclis’e sunduğu torba yasaya dikkat çekti, “Cumhuriyet Savcılığı’na son veriyorlar” dedi.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, TBMM’ye sunulan torba yasaya dikkat çeken açıklamalar yaptı ve AKP’nin hazırladığı torba yasada Cumhuriyet Savcılığı’na son verecek düzenlemeler olduğunu belirtti.

Kazan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sedat Peker’in iddiaları hakkında soruşturma başlatılmamasına da dikkat çekerek “Hep bir savcı çıkıp dava açmayacak mı diye soruluyordu. Ya çıkarsa diye korktular. Hemen bir yasa teklifi hazırlayıp meclise sundular. Önerilen değişiklikle, Cumhuriyetimizin Cumhuriyet Savcılığına son veriyorlar. Bilginiz olsun” dedi.

Reza Zarrab örneği

Takdir yetkisinin uzun süreci savcılardan alındığını ve başsavcılara devredildiğini söyleyen Kazan, “Zaten, uzun süredir Başsavcı ne diyorsa, o oluyordu. Örneğin, R. Zarrab için, böyle TAKİPSİZLİK kararı sağlanmıştı. Sonra, hep aynı yol izlendi. Ve Cumhuriyet Savcıları’nın takdir hakkı kaldırılarak, Başsavcıya fiilen tam bir hakimiyet tanındı” ifadelerini kullandı.

Yargıtay kararına dikkat çekti

Yargıtay’ın savcıların takdir yetkisine vurgu yapan bir karar aldığını aktaran Kazan, şöyle devam etti:

“Yargıtay 13. Ceza Dairesi’nin 12.11.2020 günlü kararı Savcıların takdir hakkını vurgulayınca telaşa kapıldılar. 25.05.2021 günlü torba teklifle, soruşturmayı sonlandıracak kararlar için, kendi belirledikleri Başsavcıyı yetkili kılıyorlar. Ve böylece, Cumhuriyet Savcılığını Cumhuriyet Savcılığı olmaktan çıkarıyorlar.”

https://yaziyor.org/2021/05/29/financial-times-sedat-peker-akpyi-koseye-sikistirdi/
https://yaziyor.org/2021/05/29/cumartesi-anneleri-sedat-pekerin-aciklamalari-ihbar-kabul-edilsin-sorusturma-acilsin/
https://yaziyor.org/2021/05/28/sedat-peker-operasyonu-3-gozalti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir