EkonomiManşet - YanSon 24 Saat

TÜİK ile SGK verilerinde 8 milyonluk fark

CHP’li Ömer Fethi Gürer, TÜİK ve SGK’nın çalışan sayısında farklı verilere dair “TÜİK’e göre 29 milyon, SGK’ya göre ise 21 milyon 500 çalışan var. TÜİK, 8 milyona yakın fazladan çalışanı nereden buldu” diye sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’deki işsizlik oranları, ekonomik veriler ve mutfak enflasyonundaki artışın, insanları kaygılandırdığını ifade etti. Gürer, açıklanan resmi veriler üzerinde yaptığı değerlendirmede, işsizliğin hat safhaya ulaştığını, ekonomik kriz ve pahalılığın önüne geçilemediğini vurguladı.

‘Kamuoyu mu yanıltılıyor?’

Bu olumsuz tabloda resmi kurumlar arasındaki verilerin bile birbiriyle örtüşmediğine işaret eden Gürer, “Ülkemizde sigortalı çalışanların resmi verilerine bakıldığında TÜİK ve SGK’nın açıkladığı rakamlar bile birbirini tutmuyor. TÜİK’e göre 29 milyon çalışan varken, SGK’ya göre çalışan sayısı 21 milyon 500 bin. SGK’nın verilerine göre, TÜİK’te var olduğu ileri sürüler 8 milyona yakın çalışan yok. Kayıtlı ve sürekli sigortalı çalışan SGK’lı olmak zorunda. Bu durumda TÜİK 8 milyon kayıt dışı çalışan mı buldu. Yoksa geçici işçiler sürekli işçi gibi gösterilip, kamuoyu mu yanıltılıyor?” diye sordu.

‘Kısa çalışma ödeneği bitince binlerce kişi işsizler ordusuna katılacak’

3 milyona yakın kişinin kısa çalıma ödeneğinden yararlanmasına rağmen herhangi bir işyerinde çalışmadığını vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 30 Haziranda sona erecek olan kısa çalışma ödeneği uygulamasının ardından binlerce yurttaşın işsizler ordusuna katılacağını belirtti.

Ülkede geniş tanımlı işsiz sayısının 10 milyona yaklaştığına dikkar çeken Gürer, üniversite mezunu işsiz sayısının ise 2 milyonu bulduğunu vurguladı. Kamuda öğretmen ve sağlıkçılar ile mühendis atamalarının bir an önce yapılmasını istedi.

Çalışanlarda en az 10 milyon kişinin asgari ücret aldığını kaydeden Gürer, “Bugün ülkemizde çalışanlara yılbaşında verilen ücret artışı enflasyon artışı karşısında erimiştir. Asgari ücretle çalışan yurttaşın alım gücü geçen yıla göre ciddi oranda düşmüştür. Bu ortamda asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerekir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir