GündemManşet - YanPolitikaSon 24 Saat

TTBP: ‘Alkol yasağı kaldırılmıştır’ İçişleri: Resmi açıklamalar dışındaki duyurulara itibar etmeyin

“Tam kapanma” kararının ardından başlayan “Alkollü içki satışı yasağı” tartışması sürüyor. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı (TTBP) Özgür Aybaş, bugün sosyal medya hesabından “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” dedi. Ancak Aybaş’ın açıklamasından bir süre sonra, İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak resmi açıklamalar dışındaki duyurulara itibar edilmemesini istedi. Bakanlık  “alkol yasağı” ile ilgili de bir ifade kullanmadı.

TTBP Başkanı Özgür Aybaş, Koronavirüs nedeniyle uygulanan 17 günlük tam kapanma sürecinde uygulanması beklenen alkollü içki satışı yasağıyla ilgili yaşanan bir gelişmeyi aktardı. Aybaş, Twitter hesabından “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” dedi. 

Avukat Ali Gül: Hukuken bir yasak yoktu, sözlü buyruk vardı

Avukat Ali Gül de, “Özgür Bey’in paylaşımını netleştireyim” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Zaten hukuken ortada bir alkol satış yasağı yoktu, sözlü ve dolaylı bir buyruk vardı. Satışı yasal olan alkollü içkinin satışı elbette ki serbest, hiçbir yasak yok. Çevrenizdeki herkese ve marketlere bu hususu aktarın lütfen. Yani olmayan ve fiilen getirilmeye çalışılan yasak kalkmış oldu. Emek veren herkese teşekkürler, çıtını çıkarmayan muhalefet partilerine de yazıklar olsun.”

İçişleri Bakanlığı:Yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili işlem başlatılacak

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Kısıtlamalarla ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamlara itibar edilmemelidir” denildi. 

“Alkol satışı yasağı” ile ilgili bir ifadenini yer almadığı açıklamada, “Yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatlar başlatılacak” açıklaması yapıldı. 

https://yaziyor.org/2021/04/27/17-gun-alkol-satisi-yapilmayacak/
https://yaziyor.org/2021/04/29/alkol-yasagi-nedeniyle-danistayda-dava-acildi/
https://yaziyor.org/2021/04/29/suleyman-soylu-alkol-yasagi-savunmasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir