GündemSon 24 SaatTüm Haberler

‘Tosuncuk’ hakim karşısına çıktı

“Tosuncuk” lakabıyla bilinen Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın, 75 bin yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada da tutuklandı.  

Uzun süredir dolandırıcılıktan aranan ve kısa süre önce teslim olarak Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın, 75 bin yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıktı.

TIKLAYIN: ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın tutuklandı

Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce celse arasında açılan oturumda Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı.  Mahkeme Aydın’ın bu suçtan da tutuklu yargılanmasına karar verdi.   

Davada 48 sanıktan 18’i örgüt yöneticisi olarak yargılanıyor

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2’si firari 48 sanıktan 18’inin örgüt yöneticisi, 23’ünün örgüt üyesi ve 7’sinin de örgüte yardım eden konumunda olduğu belirtiliyor.

İddianamede, 3 bin 762 kişi de “müşteki” olarak yer alıyor.  

Aralarında Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, 3 bin 672’kez “Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” yine 3 bin 672’kez Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

TIKLAYIN: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ilk ifadesi ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir